Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura proforma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura proforma

Cum se emite factura proforma
Ca o factura normala numai ca documentul in cauza in loc sa-l denumiti factura il denumiti factura proforma.
Atenţie la termenul legal în care după emiterea facturii proforma, sunteţi obligat să emiteţi clientului şi factura fiscală. Sigur, doar dacă derularea contractului nu a fost intreruptă prin neplata proformei
Incasarea sau livrarea marfii genereaza obligativitatea emiterii facturii fiscale nu proforma.