Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carte de munca

cum se poate recupera cartea de munca in timp scurt atunci cind demisionezi de la o firma care are sediul central in alt oras?De exemplu o persoana care a lucrat in Pitesti la o filiala a unei firme ce are sediul in Cluj si-a dat demisia de la aceasta firma pt ca si-a gasit alt loc de munca la o firma din Pitesti.Numai ca cei de la vechiul loc de munca i-au spus ca Ii vor da cartea de munca peste 2-3 luni,dar in felul acesta i se pericliteaza noul loc de munca deoarece patronul nu este dispus sa astepte atit de mult pt cartea de munca.Ce se poate face?
Angajatorul trebuie sa iti duca la ITM incetarea contractului de munca in maxim 5 zile de la data incetarii. Apoi in 7 zile lucratoare cel de la ITM ar trebui sa iti inregistreze incetarea.
Deci 5 zile + 7 zile
Poti merge tu sa iti ridici cartea personal.
Scenariul asta e valabil daca cartile de munca se tin la ITM, daca se tin la firma, e alta poveste.
La incetarea activitatii carnetul de munca se inmaneaza titularului, completat cu toate datele la zi, dupa ce valabilitatea inregistrarilor a fost verificata si certificata de catre compartimentul de personal si dupa ce carnetul a fost semnat, pt. inchidere, de catre conducatorul unitatii sau delegatul sau, dupa caz, conducatorul inspectoratului teritorial de munca; neeliberarea carnetului poate fi contestata la judecatorie.
eduard_ a scris:

Angajatorul trebuie sa iti duca la ITM incetarea contractului de munca in maxim 5 zile de la data incetarii. Apoi in 7 zile lucratoare cel de la ITM ar trebui sa iti inregistreze incetarea.
Deci 5 zile + 7 zile
....

Unde sunt reglementate aceste termene? ... :-/
sensei a scris:
...i se pericliteaza noul loc de munca deoarece patronul nu este dispus sa astepte atit de mult pt cartea de munca...

1. Neprezentarea carnetului de munca la noul loc de munca nu este un motiv de a nu incheia CIM.
2. Dati o declaratie in care spuneti unde aveti carnetul de munca si ca il veti duce cand il veti recupera.
3. Ce se vor face angajatorii de la 1 ianuarie 2011 cand vor disparea carnetele de munca!?
tudorvaleriu a scris:

[.....

3. Ce se vor face angajatorii de la 1 ianuarie 2011 cand vor disparea carnetele de munca!?

Ceea ce fac si acum, unii dintre ei .... un mare haos .... :)