Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carte de munca

cum se poate recupera cartea de munca in timp scurt atunci cind demisionezi de la o firma care are sediul central in alt oras?De exemplu o persoana care a lucrat in Pitesti la o filiala a unei firme ce are sediul in Cluj si-a dat demisia de la aceasta firma pt ca si-a gasit alt loc de munca la o firma din Pitesti.Numai ca cei de la vechiul loc de munca i-au spus ca Ii vor da cartea de munca peste 2-3 luni,dar in felul acesta i se pericliteaza noul loc de munca deoarece patronul nu este dispus sa astepte atit de mult pt cartea de munca.Ce se poate face?
Freeelis termenele acestea sunt din practica, lucreaz ca economist si cu asta ma ocup.
Am gasit si baz lagala:
Legea nr. 130/1999 – Republicare *)
(2) Angajatorii sunt obligaţi să depună la inspectoratele teritoriale de muncă la care se păstrează şi se completează carnetele de muncă ale salariaţilor:

a) actele privind executarea, suspendarea, modificarea şi încetarea contractelor individuale de muncă, în termen de 5 zile de la perfectarea acestora;

Am gasit si nerespectaea, aceiasi lege:Răspunderea juridică

Art. 7. – Nerespectarea de către angajator a prevederilor art. 1, 2, ale art. 3 alin. (2) şi ale art. 5 alin. (2) constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 3.000 lei la 6.000 lei.

ContSters145137, utilizator
Te pot contrazice .... nu sunt reglementate acele termene de care spui .. cunosc foarte bine cum lucreaza ITM-urile din toata tara.

Legea invocata de dvs prevede termenul de 5 zile de la data perfectarii deciziei si nu de la data incetarii raportului de munca , asa cum ati postat.

Termenul de 7 zile lucratoare nu se gaseste in nicio reglementare .. in practica unor ITM-uri termenul de eliberare a carnetelor de munca este de 3-4 sapt . Sunt si inspectori care elibereaza carnete de munca si dupa cateva zile...cunosc caz la sect.1