Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... restiruirea carnetului de munca in perioada ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

restiruirea carnetului de munca in perioada suspendarii contractului de munca pentru delapidare

Unitatea a suspendat contractul de munca al unui salariat in baza art.52(1) lit.c din codul muncii, depunand dosar de cercetare penala la politie. In aceasta perioada salariatul respectiv solicita eliberarea carnetului de munca invocand dreptul la munca si inposibilitatea de a se angaja in aceasta perioada la un alt angajator. Unitatea care ia suspendat contractul de munca este obligata sa-i restituie carnetul de munca? Daca da in ce conditii? Multumesc.
Este ilegal sa i se retina carnetul:hammer:

DECRET nr. 92 din 16 aprilie 1976 privind carnetul de munca
ART. 4
(1) Carnetul de munca este un act personal al titularului şi nu poate fi cedat sau înstrăinat. Carnetul se păstrează de unitate atît timp cît titularul este încadrat în munca, acesta avînd dreptul sa verifice exactitatea tuturor datelor înscrise în carnet.
(2) La încetarea activităţii sau în caz de transferare, carnetul de munca se inmineaza titularului, completat cu toate înscrierile la zi.
(3) La reincadrarea în munca, precum şi în cazul încadrării prin transfer, unitatea este obligată sa ceara, iar cel în cauza sa depună carnetul de munca.
ART. 5
Carnetul de munca poate fi reţinut numai de organul de urmărire penală, pentru cercetări în legatura cu datele pe care le cuprinde. Organul de urmărire penală este obligat sa elibereze, unităţii sau titularului, dovada de reţinere a carnetului de munca.

Tanjiani, utilizator