Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere dupa concediu crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere dupa concediu crestere copil

buna ziua, o perioada de doi ani de zile am fost in concediu crestere copil iar acum la intoarcere mi s-a comunicat sa caut un alt loc de munca intrucat se va face restructurare iar postul va fi desfiintat . ce drepturi am in aceasta situatie ? Angajatorul poate desfiinta postul dupa intoarcerea mea si la cat timp dupa aceasta ? Ce drepturi si obligatii am dupa un concediu de cresterea a copilului de doi ani ? Ce drepturi si obligatii are angajatorul in astfel de situatii ?
Angajatorul poate desfinta postul la intoarcerea dvs.
Nu exista o restrictie de timp in acest sens (o restrictie a concedierii timp de 6 luni dupa cic exista numai daca ar fi vorba de concediere pentru necorespundere profesionala, insa inteleg ca nu cazul).
Dvs. aveti rmatoarele drepturi:
preaviz de 20 zile lucratoare
in preaviz puteti lucra 4h/zi, si veti fi platita 8
minim un salariu compensator (poate in contractul colectiv la nivelul unitatii dvs. sau la nivelul ramurii din care face parte angajatoul se acorda mai mult de un salariu)
dupa concediere puteti beneficia de somaj.