Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale societati comerciale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

societati comerciale

Un SRL din Romania este asociat intr-o societate din Bulgaria.
SRL-ul din Romania doreste sa-si suspende activitatea in Romania, dar doreste sa ramana asociat in Bulgaria. Poate sa ramana asociat la firma din Bulgaria daca in Romania se suspenda si nu va mai desfasura niciun fel de activitate si nu va mai depune balanta si bilant? Ce impozite va plati in Romania?
Mai intai, trebuie facuta o precizare:
Pe perioada suspendarii sunt, totusi, necesare anumite demersuri semestriale catre Administratia Financiara.

In ceea ce priveste calitatea de asociat a firmei romanesti intr-o firma din Bulgaria, in mod normal, atata vreme, cat firmei romanesti nu i se vor distribui dividende, nu ar trebuie sa fie probleme.

In momentul in care va decideti sa ridicati dividende de la firma din Bulgaria, acestea vor reprezenta venituri pentru firma romanasca, cu toate implicatiile legale aferente !..
Primoris SRL, Consilier juridic