Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... am nevoie de un ajutor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

am nevoie de un ajutor

eu si prietenul meu nu mai stam inpreuna dar avem un copil impreuna el a recunoscut copilul si e pe numele lui dar am o problema eu nu mai doresc sa fiu cu el iar el tot ma ameninta ca vine si imi ia copilul si pe mine ma omoara ce asi putea face in legatura cu el.eu iam spus sa ne lase in pace si nu ii cer nici pensia alimentara numai sa nu ne mai ameninte si sa ne lase in pace.
puteti sa-i faceti plangere penala pt amenintari
ar trebui sa cereti incredintarea copilului in instanta, sa nu mai aveti nevoie de acordul tatalui pt a decide in legatura cu copilul
cereti si pensie alimentara, sunt bani pt copilul dvs, de ce nu?
Conform legii, ambii părinţi au aceleaşi drepturi şi obligaţii faţă de copii.Nu puteţi să-i interziceţi să vadă copilul, cu atât mai mult cu cât l-a recunoscut. În ce priveşte ameninţările vă sfătuiesc să vă adresaţi atăt poliţiei cât şi la protecţia copilului.