Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... dosar penal pentru alcol
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

dosar penal pentru alcol

am un dosar de un an jumate pentru alcolemie intru cat nu a fost vina mia am luat fapta asupra mia pentru ca am fost influentat de catre oranele de politie care mau cercetat .Miam luat avocat si el ma invatat sa schib declaratia sa spun adevaru ,am facut cum a spus el dar pana acuma nu am fost chemat nicaeri .de la politie nu da drumu la dosar ce as putea face

nici nu stiu ce sa mai fac lam intrebat de cateva ori si mea zis sa dea drumu la dosar astea de la politie si pe urma se ocupa el
Daca dau drumu' cei de la politie veti fi probabil si condamnat.
Ar fi bine sa nu ii dea drumu' pentru a nu fi condamnat penal.
Avocatul dvs., daca l-ati si platit, ar trebui sa se ocupe de problema si sa nu se mai ajunga la instanta.
Sau l-ati platit sa va apere la instanta si nu in faza de urmarire penala...?
Simplul fapt ca v-ati schimbat declaratia fara martori nu va poate ajuta.
Daca martorii vor da declaratii mincinoase vor raspunde penal si nici dvs. nu veti scapa de pedeapsa...
Ba chiar riscati o pedeapsa cu executare in regim de detentie...

avocat Claudiu Lascoschi
sa va esplic mai amanuntit cum sta problema cum am mai spus pe 5 aprilie 2009 umblasem la masina personala si o lasasem pornita in fata portii propietaru la care statem in chirie a luat masina mia si a plecat la plibare el ne avand permis si fiind si baut a intrat intrun gard . eu lam cautat si lam gasit in alta parte nu la fata locului nici nu am opservat masina ca era lovita la spate am luato si am duso acasa , cand dupa vrro jumatate de ora a venit propietaru gardului , mam dus la el cu tot cu prop meu sa vad ce sa intamplat si acolo erau 4 politai sa vada cazu lau bagat pe propitaru meu intro masina sila lasat acolo si cu mine au discutat . eu ne avand ce face ii intreb ce se poate intampla ,in care ei ce imi zic ca daca las fapta asupra prop fac puscarie si eu si el ear daca eu asupra mia suspendarea permisului pe maxim un an cu drept de reegzaminare .fiind o fire mai timida si neavand probleme cu legea am luat asupra mia totu . la declaratie mau pus sa scriu ce a vrut ei ca ma prins in trafic care nu a fost adevarat masina era acasa .am asteptat jumatate de an si nimic miam luat avocat eam spus totu cum va spun si dumneavoastra ,a mers cu mine la politie a vazut dosaru si el ma pus sa schib declaratia sa spun cum a fost
am dus si martori care a vazut cand a plecat ala cu masina si nu eu dar de atunci si pana acuma nu mai stiu nimic ,am sa mai contactez avocatu sa vad ce zice am anteles ca pot sa fac recurs sa mi se dea permisu pana la solutionarea cazului se mai poate dupa atata timp .va multumesc
Inteleg ca acestea s-au intamplat undeva in provincie.
Fiind tot legea romana aplicabila ar trebui sa contactati avocatul si sa fie audiati martorii cat mai urgent.
Nu pare credibila sustinerea dvs., in sensul ca, politistii v-au spus ce sa declarati samd, dar daca sunteti nevinovat nu se merita sa fiti condamnat...

avocat Claudiu Lascoschi
martorii au fost audiati de anu trecut din noebrie si eu am fost pe la politie prin luna mai si mi sa spus sa mai astept o luna ca e inca in cercetari da cat se cerceteaza un caz ani de zile .