Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul de odihna

Pana la aceasta data nu am putut efectua nici macar o zi din concediul de odihna aferent anului 2010.
Am solicitat in scris acordarea concediului incepand cu data de 01.09.2010 insa, pe cererea mea, conducerea a facut urmatoarea mentiune: ,, sa se acorde doar indemnizatia '' .
Indemnizatia am primit-o insa simt nevoia de a intra efectiv in concediu.
Cum ma ajuta legea in acest sens?
Fac mentiunea ca la data de 01 noiembrie se implinesc 12 luni de munca sustinuta, cu program prelungit, fara plata ore suplimentare, fara recuperari si uneori am lucrat si sambata cate 5-6 ore (concediul de odihna pentru anul 2009 l-am avut in noiembrie 2009 ).
Va multumesc!
Sesizati ITM-ul ... daca v-a acordat indemnizatia , atunci trebuia sa va acorde si CO ...
puteti sesiza ITM-ul, este adevarat, dar va asumati si anumite riscuri- tensiuni, presiuni, sicanari la locul de munca; incercati o rezolvare amiabila a problemei.
avocat Cristina Popescu