Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Clienti insolvabili
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Clienti insolvabili

Buna ziua ,
Va rog sa ma ajutati cu o problema .Am un client restant (de peste 270 zile) cu o suma destul de mare si de la care nu mai am cum sa-mi recuperez banii, firma intrand in procedura de faliment.Care sunt pasii de urmat pentru recuperarea soldului...?
Trebuie sa va inscrieti la masa credala;
Suma respectiva va fi trecuta la provizioane si in baza hotararii jud definitiva si irevocabila de faliment daca nu mai aveti ce recupera,daca este cazul se scoate suma din contabilitate.