avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Unic asociat si angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Unic asociat si angajat

va salut

stiti cumva daca s-a modificat legea care reglementeaza acest aspect?
sunat unic asociat intr-un srl si ma intereseaza daca pot fi si angajat al societatii...
acum 2 ani stiu ca nu se putea...
Cel mai recent răspuns: sonic_19 , utilizator 09:37, 11 Ianuarie 2008
acum se poate
numesti administrator si acela te va angaja este mai corect asa cu toate ca poti sa te angajezi si tu pe tine ...adica ca asociat unic:P
gata, am vaz ca acum se poate
nu vreau sa angajez adm... nu are rost...

legea 31/1990 , art 1936, alin 3 zice:
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Administrator salariat deacroxana deacroxana Am urmatoarea situatie: X este asociat unic la o firma. In actul constitutiv se mentioneaza urmatoarele: \"conducerea societatii este efectuata de catre ... (vezi toată discuția)
Legea imi permite sa fiu si administrator si director? Natallya Natallya Buna ziua. Am si eu o intrebare: Avand in momentul de fata un SRL si ocupand pozitia de unic administrator pot sa solicit sa fiu angajat la firma mea pe ... (vezi toată discuția)
Administrator si salariat ContSters22096 ContSters22096 o persoana poate fi asociat unic, administrator unic si salariat al aceluiasi srl? (vezi toată discuția)