Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Contract leasing
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Contract leasing

Buna prieteni.
Intrebare; daca la un contract de leasing valoarea reziduala se plateste anticipat,in transe lunare inclusa in factura ratei,este corect ca diferenta de TVA(24-19) sa fie platita pentru toata valoarea facturata la finalul contractului?Da,este prevazut in Codul Fiscal acest aspectdar nu vi se pare cumva o ,,jecmaneala"?
Sunt mult mai multe "jecmaneli" in relatiile fiscale din Romania si mult mai acute!!!:D
dar daca nu plateati cateva rate, iar firma de leasing va lua masina, oare va mai inapoia valoarea reziduala achitata?
asta cum se numeste? "jecmaneala"?