Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copil minor

Buna ziua!
Am o intrebare pentru avocati: exista vreo posibilitate de a putea scoate copilul minor din tara, in vacanta, copil aflat in intretinerea mamei, fara sa fie obligatoriu acordul tatalui? :((
Tatal nu se intereseaza de copil decat o data la aprox 8-9 luni, dar plateste pensie alimentara, atat cat e ea stabilita de instanta.
Pentru clarificare, citez, cu permisiunea d-nei avocat cu numele de utilizator cora 2006, pasajul la care faceam referire in linkul mentionat:
Daca minorul a fost incredintat mamei iar tatal minorului nu are stabilit prin hotarare judecatoreasca un program de vizita al copilului, mama poate iesi cu minorul din tara fara acordul tatalui. Sentinta definitiva si irevocabila este suficienta. Daca tatal are stabilit un program de vizita al minorului, prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, plecarea din tara este posibila numai daca nu se ingradeste astfel dreptul de vizita al minorului.

L.C.
Fara contradictie, nu ar fi dezvoltare, iar fara procurori, avocati (in Top100).

Totusi trebuie tinut cont si de art. 18. - alin (2) din Legea 272/2004, ceea ce a facut, in mod corect, vamesu'.
Aplauzele sunt pentru "clarificare"!=D>
Multumesc frumos.

In ceea ce priveste situatia prietenei care a fost intoarsa de la vama, este foarte posibil sa nu fi indeplinit toate conditiile necesare pentru deplasarea in alt stat.
Gasiti aici conditiile de calatorie pentru cetatenii romani minori in alte state: [ link extern ] /
L.C.

Singura conditie pentru care nu a fost lasata sa treaca frontiera, a fost inexistenta declaratiei data la notar de catre tatal minorului precum ca ii da acordul mamei sa iasa din tara cu copilul. :rtfm:
Pisi Mia a scris:

Singura conditie pentru care nu a fost lasata sa treaca frontiera, a fost inexistenta declaratiei data la notar de catre tatal minorului precum ca ii da acordul mamei sa iasa din tara cu copilul. :rtfm:

Deci trebuia si acceptul tatalui, atata timp cat acesta nu a fost decazut din drepturile parintesti.=D>