Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA despre TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

despre TVA

Am o firma inregistrata in scopuri de TVA si as dori sa stiu in ce conditii mi se returneaza TVA-ul si in ce masura. As dori un raspuns simplu si clar si la intrebarea cum primesc TVA inapoi daca vand ceva in afara granitelor tarii, intr-o alta tara europeana din UE.
Multumesc
daca tva deductibila este mai mare decat tva colectata, depuneti decontul de tva cu optiune de rambursare in termenul legal.
in termen de 45 de zile vi se va solution cererea de rambursare a tva.