avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Permis auto.Alcoolemie.Cat timp trebuie sa stau pe ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Permis auto.Alcoolemie.Cat timp trebuie sa stau pe bara ?

Am ramas fara permis auto din 17 sept.2007 pt. alcool (0,59 in aer-dosar penal-anulare permis) in Pitesti dupa ce m-am sifonat (accident usor) cu o dubitza.
Dupa ce m-am intors in Bucuresti am asteptat sa-mi vina ceva hirtii-instiintari-invitatii la politie, dar nimic.
Concluzie, dosarul este inca la politie la cercetari penale, unde va trebui sa ajung zilele acestea.
Abia dupa aceea banuiesc ca va ajunge la procuror si apoi la judecator.
Intrebarea mea ar fi, daca la data pronuntarii de catre judecator asupra perioadei cat nu voi avea drept de conducere, acesta va tine cont de faptul ca eu nu mai am permis din sept.2007 (si va scadea din perioada totala de restrictie) sau perioada de restrictie va incepe abia de la data pronuntarii ( ar fi dezastru #-o).Daca ar fi asa ,se poate face ceva ca sa se tina cont totusi de toata perioada in care eu nu am avut drept de conducere ?
Multumesc.
Nu ne plangem de mila, dar asta-i adevarul AVLIL :)
cazul meu :
au trecut deja 5 luni si ceva de la retinerea permisului.
dosarul e inca la Politie pt. ca am cerut recalcularea alcoolemiei acum vreo 3 saptamani.
recalcularea dureaza aprox. 2-3 luni (toate dosarele din Romania vin la IML Bucuresti).
pina ajunge dosarul inapoi si eventual merge la procuror se fac fo 3 luni in total.
apoi de la faza politie-procuror- pina ajungi in instanta - am inteles ca dureaza fo 5-6 luni.
instanta, daca e miloasa iti da 1 an.
in final, conform codului rutier nu ai dreptul la un nou permis (facind scoala, evident...) decit dupa 6 luni sau 1 an dupa executarea pedepsei.
dureaza si scoala-acte-etc.... fo 2 luni.
eu mi-am facut socoteala la vreo 3 ani jumate...
interesant, ma gindeam azi, daca iesi cu 0,79 stai pe bara 3 luni.
daca iesi cu 0,81 te odihnesti 3 ani.
asta in cazul in care primesti 1 an suspendare....
sa nu uitam insa ca infractiunea se pedepseste cu 1-5 ani (cel putin pe hartie).
nu zic sa fie ca in Austria, unde amenda este 200-3000 euro dar pleci cu carnetul.
dar parca nici ani de zile, fiind poate obosit, nedormit, nemincat etc.. si fara antecedente.
bafta !
birocratia :D
Problema s-ar simplifica - zic eu - daca sanctiunea anularii permisului ar fi in gradina politiei ....;) , cei sanctionati putand contesta in instanta aceasta masura. Cred ca ar dura mai putin.
Krebs... sper ca n-ai sustinut la politie ca erai, cum spui tu, obosit, nemancat, nedormit... Ca asta si cu juma' de bere te face si mai periculos de inconstient pe drumurile publice. #-o
Adica, dupa ce nu ai reflexele in deplinatatea lor, le mai si reduci cu o gura de bere? Pai pe fondul oboselii, iti dai seama ce face gura aia de bere?
Am vazut cazuri in care timpul de reactie al soferului (normal sub 1 secunda, in conditii ideale) a fost de 2,5 secunde pe fond de bauturica!!! 2 copii morti, unul de 7 si unul de 9 ani. :(
Era sofer profesionist, nici nu mai stiu cate litere avea la carnet... #-oDar nu era atat de rau ca altul, care din cauza... alterarii, a uitat ca avea servo si a franat schimband directia masinii! In loc sa nu apese frana!
Stii ca din cauza alcoolului, cat de putin, e posibil sa te sperii mai tare? Omul a reactionat nu ca sofer, ci ca om speriat. Si a dat peste oameni!!! Daca nu frana, toata lumea scapa cu o sperietura si-atat! Ce e ciudat e ca stia ca masina nu reactioneaza cu servodirectie si servofrana ca cea fara servo. Era constient ca nu trebuia sa calce frana, decizie eronata! Statea, pe marginea drumului si nu-i venea sa creada, nu intelegea de ce a facut asta! In loc sa apeleze la instinctul sau din ultimii ani, de conducator de masini bune, a apelat la instinctul de acum 20 de ani, de conducator de dacie! Caz in care, asa ar fi fost foarte bine!
Niciunul nu avea alcoolemie de penal!!! Unul avea 0,3, unul 0,7 (dupa recalculare 0,6 parca). Stii cat e uciderea din culpa din cauze de alcool? Pana pe la 15 ani... :D

Ideea pedepsirii celui care are alcool in sange cand conduce este aceea de a pedepsi potentialul pericol rutier. E ca si cum un om merge pe strada si trage in pasari... Nu ataca niciun om, nicio banca... Chiar e ok?
Eu, daca as face o lege, as pedepsi mai grav inconstienta acestor oameni; caci, daca nu stii la ce poate duce asta, nu inveti nimic si te urci si data viitoare la volan cu speranta ca va fi bine. Totul tine de atitudine.
I-as lasa cu carnet daca as vedea, sincer, ca au inteles. Ar fi benefice si niste cursuri de biologie si fizica pentru a se intelege, statistic, ce poate face o picatura de alcool in viata unui om! :">
Sunt de acord cu modificarea pedepsei, introducerea de cursuri de circulatie obligatorie, legislatie, examen din nou, amulare pe 3, 6 luni amenda usturatoare..................deci poarta l si fa l sa inteleaga ca nu e bine sa bea la volan. Asa te scoate din uz 2 ani...............................si dai examen si il iei si nu ai priceput decit ca ai primit o pedeapsa exagerata cu care nu esti de acord, ca pedeapsa se prelungeste din cauza birocratiei..............cam atit. Dupa parerea mea a cauta sa previ este mai important decit a pedepsi.
In alta ordine de idei, cit timp de la sentinta definitiva trebuie sa treaca pentru a ma putea inscrie la scoala de soferi ?

Multumesc
Scuze pentru MALITIOZITATEA DIN MESAJELE ANTERIOARE

Alte discuții în legătură

Alcool la volan - pedepse, alte consecinte doru200807 doru200807 azi se implinesc 3 saptamani de cand am atins cu oglinda laterala alta oglinda la o masina din trafic, celalalt conducator auto a sunat la 112 a venit ... (vezi toată discuția)
Permis de conducere 0prisH 0prisH Buna seara! Am avut un moment de inconstienta in care m-am urcat baut la volan pe data de 24.07.2016 cu o alcoolemie in aerul expirat de 0.59 ml/l . Politia ... (vezi toată discuția)
Condus baut sabin_bun sabin_bun Buna ziua! Am 19 ani si in decembrie 2007 am fost prins la volan baut cu o alcoolemie in sange de 1.75. Aveam permis de 1an si 3luni. Au trecut deja 5 kuni si ... (vezi toată discuția)