Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... dovada vechimii
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

dovada vechimii

Cei care au predat carnetele de munca la ITM, cum mai fac dovada vehcimii? Obtin copie certificata sau depun adeverinte eliberate de catre angajator?
Daca aveti o copie a cartii de munca, dovediti cu aceea.
Ar mai fi varianta unei adeverinte eliberate de angajator, in care sa se specifice exact durata anilor, intre....si.....intre....
A treia posibilitate, sa va deplasati personal la ITM, si sa solicitati, daca vi se gaseste cartea de munca- pt ca se prelucreaza pt scanare in centre din tara- sa vi se dea pt o perioada de timp.

Bafta.
Cel mai bine, faci cerere de eliberare a cartii de munca de la ITM pt 24 ore, mergi cu ea la notar si cu copii xerox dupa ea, notarul iti legalizeaza copia xerox, asa nu vei avea probleme cu "dosar incomplet". Poti atasa si acele adeverinte emise de catre angajator. Nu uita sa iei buletinul si o imputernicire de la firma la ITM. Cei care au dreptul de a scoate cartile de munca de la ITM: angajatorul, juristul (pe baza de imputernicire de la firma). Acum depinde de ITM (fiecare cu regulile ei).
Bafta!