avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1233 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj la incetarea contractului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj la incetarea contractului

Buna ziua

Am fost angajat pe perioada determinata si a expirat contractul. Am contributie la somaj 5 ani.

Intrebarea mea ar fi:
Pot sa beneficiez de somaj la expirarea contractului de munca?
Angajatorul (fostul) zice ca nu.
Fac mentiunea ca a incetat contractul de munca conform legii 53/2003, art. 56, litera J.
Ultima modificare: Vineri, 8 Octombrie 2010
cristi_cc, utilizator
Cel mai recent răspuns: cristi_cc , utilizator 09:54, 9 Octombrie 2010
Da, se pare ca aveti dreptul la somaj.
Angajatorul trebuie sa va elibereze o adeverinta tip cu stagiul de cotizare la somaj (o gasiti pe site-ul anofm).
Daca mergeti cu carnetul de munca ca agentia de somaj or sa va invete cei de acolo ce sa faceti.
Puteti inainte sa verificati la agentia de somaj daca angajatorul v-a virat contributia platita. Asa cum spunea si rocristina angajatorul e obligat sa va eliberere ao adeverinta la incetarea raporturilor de munca pe care o veti prezenta agentiei teritoriale de somaj.
1. Incetarea CIM cu art.56j din Codul muncii va permite sa beneficiati de indemnizatie de somaj.
2. Trebuie doar sa mai indepliniti conditia ca in ultimele 24 de luni sa aveti 12 luni lucrate si cotizate la somaj.
Va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legat de somaj alphinista alphinista am fost in preaviz in baza art65 al1 pana pe 01.012010. am sunat la firma sa intreb daca pot sa ridic decizia de incetare a contractului de munca si adeverinta ... (vezi toată discuția)
Somaj Elinia Elinia Am o cotizatie 12 luni consecutive,dar mi se pare destul de ambiguu art 56 litera J.In data de 30 mai mi-a incetat contractul de munca prin demisie 55 b unde ... (vezi toată discuția)
Refuz eliberare adeverinta cotizare somaj bocioroagaciprian bocioroagaciprian ce pot face daca angajatorul refuza sa-mi elibereze adeverinta de cotizare somaj (vezi toată discuția)