Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul muncii

Buna ziua,numele meu este Coca. si am o intrebare :lucrez intr-un supermarket de 5 ani de cand s-a deschis magazinul,si problema este k la departamentul case unde sunt eu au dat afara si ma forteaza si pe mine sa semnez un act prin care sa m-i se ia functia si salariu , dak nu semnez ma da afara.(sunt casier trezorier si am salariu mai mare si vor sa angajeze cu salarii mai mici)As dori sa stiu dak este legal acest lucru si ce pot sa fac eu in cazul asta , daca refuz sa semnez incontinuare. Va multumesc. :((
Poti refuza sa semnezi actul aditional, dar iti pot desfiinta postul din organigrama si sa te concedieze.
Pe criza asta e greu -ori accepti un salariu mai mic ori iti cauti alt loc de munca.
intradevar pe criza asta, asa cum spune si dl. avocat, e greu ca firmele sa mai gaseasca persoane calificate si care sa aiba si functie de director si functie de executie in acelasi timp... asa ca e normal sa desfiinteze si postul si asa cum spune dl. avocat sa plateasca cu si mai putin de 2 lei pe ora un salariat :stunned: