avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... recuperare de bani de la prieteni
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

recuperare de bani de la prieteni

cum trebuie sa procedez daca un prieten ma amana cu returnarea unei sume de bani data imprumut?cum trebuie sa procedez^'?trebuie sa depun o plangere la tribunal?astept rasp ...va multumesc:((

Cel mai recent răspuns: rozzzi , utilizator 21:58, 8 Octombrie 2010
da-ti-ne mai multe detalii... detineti un inscris din care rezulta ca ati imprumutat acea suma? aveti martori?

daca doriti sa faceti o plangere, va puteti adresa politiei din localitatea dvs, dar a rfi recomandabil sa aveti martori care sustin existenta imprumutului / un act doveditor. altfel., ... :((

Mult succes.
aveti contract de imprumut incheiat cu prietenul?
Ar fi foarte bune sa-l duci la un notar sa faca un ctr de imprumut;
E bine sa ai si o dovada ,ai martori?
Problema se rezolva in civil n-ai ce sa faci in penal;
Ai un termen de 3 ani in care iti poti recupera banii dupa aceea...
****Fa rapid un ctr de imprumut
deci am o foaie scrisa de mana ca la vinderea masinii pt care i.au fost imprumutati banii o sa mi dea inapoi....dar masina a vandut.o de 2 ani si ma tot duce cu vb ca banii mi da cand o sa mearga la lucru etc..vorbe...ca martori am doar de partea ei
fratii si cumnatuso de la care o luat masina

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperarea unei sume imprumutate boris81 boris81 am trimis din italia o suma de bani imprumut unei cunostinte, care din intamplare este avocata, aceasta refuza sa-mi inapoieze suma, ... ce sanse si pe ce cale ... (vezi toată discuția)
Recuperare imprumut garsonjon garsonjon Buna ziua. Un fost prieten are sa-mi restituie o suma de bani.nu am facut cu acesta nicio chitanta macar.A zis ca nu are acum si i-am cerut masina sa merg la ... (vezi toată discuția)
Inselatorii alintatul alintatul buna seara ,am dat unui individ o suma de banii iar el in schimb a garantat cu o masina ,actele masinii sunt toate la mine dar pe talon e trecut un prieten cum ... (vezi toată discuția)