Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale inventarierea patrimoniului
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

inventarierea patrimoniului

buna la toata lumea.
Putei sa-mi spuneti si mie va rog daca la institutiile publice e obligat contabilul sa dea comisiei de inventariere listele scriptice de inventar?
Sunt de acord ca trebiue facute dar cred ca inventarierea se face faptic. Insa problema s-a pus daca nu dau listele de unde stie comisia valorile bunurilor?
inventarierea patrimoniului este o operatiune contabila care se asimileaza bilantului de sfarsit de an, nu e o operatiune faptica pentru motivul ca nu presupune doar prezentarea mijloacelor fixe din patrimoniul societatii ci si operatiuni (leasing, rate), calcule de amortizari, etc. procesul verbal de inventar are un formular special si se depune odata cu bilantul de sfarsit de an financiar. este necesar pentru orice forma de societate sau institutie.
Procesul verbal de inventar are un formular special si listele trebuiesc predate.