Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recuperarea unei sume imprumutate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recuperarea unei sume imprumutate

am trimis din italia o suma de bani imprumut unei cunostinte, care din intamplare este avocata, aceasta refuza sa-mi inapoieze suma, ... ce sanse si pe ce cale pot recupera bani?
rozzzi a scris:

buna...daca imi uteti da si mie un sfat....cum e mai bn sa procedez ?
am de recuperat ceva bani de la un riten si ma tot duce cu vb...?
mi.a fost scris o foaie de mana ca la vanzarea masini pt care iam dat banii mi va inapoia dar maisna a vanduto de 2 ani si banii ...nimic...numai amanari..?
sa depun o langere la tribunal...?
sa imi iau un avocat si sa se ocupe el?
sa pun o firma de recuperare sa se ocupe?..va multumesc anticiat:(

Varianta cu avocat numai daca aveti dovezi ale imprumutului (inscris care sa ateste imprumutul , martori etc) , daca nu aveti nu mai dati banii degeaba ....si.... DA , acel "prieten"(mai degraba dusman) , poate sa va lase "cu buza umflata" , cum de altfel a si facut-o... Recuperarea prin executare silita o puteati face numai daca exista un inscris oficial care sa ateste situatia , dar nu exista si astfel nu puteti apela la aceasta modalitate de recuperare a sumelor imprumutate ....
#-o
va multumesc mult tuturor carora mi.ati raspuns:)=D>...eu am sa mai incerc cu vb buna pt ultima oara si ii voi da un ultimatim..dupa care voi depunde o plangere la tribunal....(o foaie scrisa de mana de acea persoana am,si sper sa ajunga)nu vreau sa mai astept mai mult de o luna ca din ce m.ati informat si voi si fratele meu care lucreaza in politie dupa 3 ani nu se mai poate face nimic..si chiar nu vreau sa pird banii aia pe care i.a,m castigat muncind:(n mai auzim..sor la treaba si o zi buna;)
va multumesc din suflet pentru sfaturi,...asta este daca si un om al legii procedeaza in acest mod, atunci 0% moralitate pentru unii dintre semenii nostrii
boris81 a scris:

va multumesc din suflet pentru sfaturi,...asta este daca si un om al legii procedeaza in acest mod, atunci 0% moralitate pentru unii dintre semenii nostrii

Moralitatea ca moralitatea dar treaba e ca ramai si cu buzunarele goale ....#-o