Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Punerea in executare a unei hotarari judecatoresti
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Punerea in executare a unei hotarari judecatoresti

Am dat in judecata Casa de pensii, deoarece a refuzat sa-mi includa la recalcularea pensiei, drepturile banesti(acord global), exemplificate in adeverintele eliberate de institutiile unde am lucrat, pentru care s-a platit CAS ul.Am castigat procesul si Casa de pensii nu a facut recurs in termenul legal comunicat de instanta.As dori sa stiu cum trebuie sa procedez pentru a intra in drepturile care mi se cuvin, respectiv, recalcularea pensiei, tinandu-se cont si de sumele specificate in adeverinte.Multumesc anticipat, oricui are bunavointa de a-mi raspunde.
Buna ziua !
Cu hotararea emisa de instanta , pe care aplicati mentiunea de "definitiva si irevocabila" ( la instanta care a emis hotararea) solicitati acordarea drepturilor cuvenite Casei de Pensii .
In situatia in care Casa de pensii nu intelege sa se conformeze sentintei pronuntata de instanta, puteti proceda astfel: obtineti de la instanta o copie legalizata a sentintei, cu mentiunea definitiva si irevocabila si apoi notificati Casa de pensii sa va recalculeze pensia aratand totodata, in notificare, ca in situatia in care nu intelege sa se conformeze sentintei o actionati in instanta pentru obligatia de a face si veti solicita si daune cominatorii (amenda civila pe zi de intarziere, art. 580 alin 3 din C. p.civ.).
Interventie moderator Am rugamintea sa nu mai deschideti alte discutii pe aceeasi tema. Multumesc!
La intrebare vi s-a raspuns mai sus. Ce sa faceti la executor? Depuneti hotararea la registratura casei de pensii.

Gabriela Pintea

adina26red a scris:
Am hotarare definitiva si irevocabila de recalculare a pensiei tinandu-se cont de veniturile specificate in adeverintele eliberate de institutiile unde am lucrat.Sunt obligata sa notific Casa de pensii, prin executori , sa puna in aplicare recalcularea pensiei, sau pot sa-i instiintez si sub forma de recomandata cu raspuns platit?Mii de multumiri celor care vor avea bunavointa sa-mi raspunda.