Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... caini vagabonzi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

caini vagabonzi

Ma intereseaza cum m-as putea apara de haitele de caini vagabonzi
fara a incalca legea ? Din cate inteleg eu, nefiind specialist in drept, la ora
actuala, conform codului penal si legilor privitoare la protectia animalelor,
sunt practic condamnat la moarte sau la mutilare (grava) in cazul in care sunt
atacat de o haita de caini vagabonzi furiosi si nu ma pot adaposti nicaieri in
timp util si aceasta CHIAR DACA SUNT IN POSESIA UNEI ARME (LETALE SAU NELETALE).

Doresc sa evit pana si simpla vaccinare si tratamentul antirabic
cauzat de muscatura vreunui caine si in acelasi timp precizez ca sunt bine
intentionat, nedorind sa ranesc nici macar un caine dar circumstantele putand
aparea de asa natura incat sa nu am incotro.

Sa presupunem ca sunt intr-o situatie in care toate ipotezele de mai sus sunt
cumulate:
1. sunt singur, nu exista nici o persoana care sa sara in ajutorul meu sau, chiar
daca sunt, le e frica sau chibiteaza de pe margine sau pur si simplu nu tin
cu mine ci cu animalele,
2. sunt pe trotuar sau pe un spatiu public, neintrand in mod expres pe un
teritoriu gen spatiul verde al unui bloc, cu alte cuvinte neprovocandu-i in
nici un fel,
3. sunt atacat de o haita de caini vagabonzi furiosi si nu ma pot adaposti
nicaieri, prin adapost intelegand un adapost efectiv - in spatele unei usi,
intr-o masina, in fine orice adapost care sa ma protejeze de muscatura
vreunui caine.

Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari :

1. Sunt legal in posesia unei arme de foc. O folosesc pentru a rani sau omora
unul sau mai multi caini din haita. Ma opresc cand sunt intr-o situatie sigura.
Intrebarea este : incalc legea ?

2. Sunt legal in posesia unei arbalete de vanatoare sau al unui arc sau al unei
pusti cu aer comprimat si actionez ca la 1. Incalc legea ?

3. Sunt in posesia unui baston / lopata / topor / cutit si actionez ca la 1.
Incalc legea ?

4. Nu am nimic cu care sa ma pot apara dar totusi, printr-un miracol
ceresc sau supraomenesc, ranesc sau omor unul sau mai multi caini.
Incalc legea ?

5. In situatia de mai sus sunt intr-o stare de legitima aparare ?
Stiu ca, intr-un caz similar, un japonez a fost ucis iar acest lucru
demonstreaza fara tagada ca respectivul era intr-o stare de legitima
aparare.
Stiu ca, in cazul in care sunt atacat de un om, nu pot invoca legitima
aparare doar bazandu-ma pe un precedent: de exemplu, daca sunt atacat
intr-un bar si stiu ca saptamana trecuta altcineva a fost atacat
tot in barul respectiv si a murit in urma atacului, asta nu inseamna ca
pot sa omor persoana care ma ataca acum (chiar daca, prin absurd, este
aceeasi persoana care a atacat in urma cu o saptamana). Dar in cazul de
mai sus (atac al unei haite de caini) cred ca precedentul caz al
japonezului poate fi invocat fara nici o problema intrucat nici o persoana
obisnuita nu poate sa distinga intre comportamentul a doua haite de caini
furiosi.
Doresc si opinia unui specialist in drept, daca e posibil.

6. In situatia de mai sus sunt intr-o stare de necesitate ?

Trec acum la un alt set de intrebari referitoare la responsabilitati.
Sa presupunem ca am scapat (vatamat dar totusi viu :) ) de un atac al
unei haite de caini vagabonzi.
1. Credeti ca as putea da in judecata (si castiga desigur) o asociatie
de proprietari (in cazul in care cainii m-au atacat din spatiul verde
al unui bloc, de exemplu) ?
2. Dar primaria orasului ?
3. Dar statul roman ?
4. In dreptul romanesc cine este considerat responsabil de atacul unor
caini vagabonzi ? Sunt asimilati cumva unui meteorit ? Daca iti cade in cap
un meteorit si esti omorat sau vatamat nu poti sa consideri pe nimeni
responsabil. Poate doar pamantul si legea atractiei universale.

Va multumesc pentru un eventual raspuns (chiar daca unele aspecte
de mai sus par comice).
Eu nu inteleg: autorul topicului chiar are o arma de foc pentru care are permis sau e doar o alta presupunere ca ar avea o arma?
Ca daca n-are, vorbim degeaba. Iar daca are, ar trebui sa stie ca nu te joci cu focul si ca sunt reguli stricte privind folosirea, depozitarea armelor de foc. Prin urmare, iar vorbim degeaba, caci ar trebui sa stie.

Referitor la atacul cainilor, nu-mi amintesc unde spune ca atacul trebuie sa fie constient... Este vorba despre un atac direct, material, injust si mai era o chestie...
Atac just, daca e sa dam exemple fanteziste, e atunci cand cainele imi ataca atacatorul. Atunci se poate spune ca acel caine al meu a actionat (sic!) just. Deci legitima aparare a atacatorului nu se aplica? :hm: Ma indoiesc.
Atacul este considerat just, din amintirile mele, doar atunci cand este facut cu un mandat, cu o justificare legala. Asta era exemplul clasic.
Nu stiu in ce masura faptul ca niste caini sar pe un om poate fi considerat atac sau nu, insa cred ca macar stare de necesitate e.
Orice om poate face orice pentru a-si pastra integritatea corporala. Daca atacul din partea unui om este aratat in penal cand e legitim sau nu, nu cred ca in cazul cainilor este gresit sa faci macar cat ai fi facut sa te aperi de un om... E absurd... stupid sa gandesti asa.
Nu stiu ce idei are autorul topicului si cine i-a spus ca nu are voie sa se apere, este aberant.
Mai mult, daca dupa atac poate da in judecata primaria pe raza acreia s-a intamplat evenimentu;l... ce e chestia ca acesti caini sunt proprietatea statului? N-are nicio relevanta, pot sa fie si ai mamei si sa aiba pedigree si sa coste milioane... tot am dreptul sa ma apar, ce dumnezeu!

Domnul voia sa evite chiar si vaccinarea... si eu vreau sa merg prin Bucuresti si sa evit poluarea!... Putem visa toti sa nu facem nimic si lucrurile sa se intample pentru noi de la ele putere! Dar e putin exagerat sa nu ai nicio zgarietura si sa impusti vreo 7 caini, nu? Ca nu ai, teoretic, timp sa impusti 7 dintr-o lovitura, daca au sarit 7 la atac ai primit macar o laba sau ai simtit o muscatura!

Eu cred ca facem exercitii teoretice in van. Domnul ar trebui sa verifice cand are voie sa traga in public utilizand o arma de foc. Si apoi, punem si problema daca poate indrepta aceasta arma spre cainii vagabonzi sau nu...
In primul rand te aperi de un caine care te ataca, nu de un caine vagabond. Nu conteaza ca tragi in cei vagabonzi sau cu stapan, situatia e aceeasi...
Mie imi mirosea a om care dorea niste experimente de foc pe caini... Imi ecr sute si mii de scuze daca am gresit, insa sa ne puneti la exercitii pur teoretice cand alti oameni chiar sunt disperati dupa un sfat juridic... :(
Liliana Gradinaru, Avocat
Modul in care este tratata problema cainilor are o eroare de abordare majara daca pune problema sa dispara cainii.
La fel cum gresit se pune sa dispara spatiul verde, tantarii sau sobolanii. Viul care exista intro forma sau alta chiar daca ne deranjeaza are un rost care nu devine clar decat pentru biologi la anumite intervale de timp uneori mai mari alteori mai mici.

Pentru foarte multe inconveniente cu care se confrunta omul in societate exista proceduri standard de rezolvare cu care populatia este invatata in scop preventiv sau de interventie rapida ( foc, apa, cutremur, grindina, accident de circulatie, innec, atac aerian asupra orasului etc.)

Asa ar trebui sa se rezolve si problema modului de actiune in cazul atacului unui caine sau a unei haite de caini fara a folosi arme. Un om care poarta arma fara ca serviciul pe care il presteaza sa necesite este de obicei fricos sau agresiv si o foloseste de cele mai multe ori in situatii in care nu era cazul sa o faca. A se vedea statistica situatiilor exceptionale generate sau create de purtatorii de permis portarm gasiti la examinarea psihologica normal.

AVLIL a scris:

Mie imi mirosea a om care dorea niste experimente de foc pe caini... Imi ecr sute si mii de scuze daca am gresit, insa sa ne puneti la exercitii pur teoretice cand alti oameni chiar sunt disperati dupa un sfat juridic... :(

uite aici o nevoie disperata de un sfat juridic:
Doresc sa dau in judecata statul roman pentru ca viata si sanatatea mea de cetatean al Romaniei sunt puse in pericol de:

haitele de caini care ma urmaresc pe strada
si de haitele de caini care nu ma lasa sa dorm pentru ca au chef si pot sa latre la luna

eu ma gandesc ca prezenta acestor caini imi ingradeste dreptul la libera circulatie garantat de, nu mai stiu....constitutia Romaniei sau chiar Drepturile Omului????

deci asta ar fi un posibil motiv pentru darea in judecata a statului Roman.
Ce alte motive ar mai putea fi invocate in instanta? Si carei instante trebuie sa ma adresez?
Doar CEDO? si care ar fi procedura.

Mentionez ca din cauza acestor caini reusesc cu greu sa adorm noaptea si ma trezesc atunci cand reusesc sa adorm de aproape 2 ani - latra constant.
mi-e frica sa ies din scara blocului.
mi-e frica de bolile pe care le poarta - e un caine in fatza blocului meu plin de RANI care singereaza

Ce dovezi trebuie sa strang?
Mentionez ca am facut cel putin 5-6 reclamatii la ASA si la primaria de sector in care le solicitam ridicarea acestor caini.

Sau poate se gaseste o solutie legala pentru a declara acel articol din legea de protectie a animalelor care eutanasierea, ca fiind in contradictie cu Constitutia Romaniei?

Ce solutii legale avem de atacare a acelui articol care interzice eutanasierea cainilor vagabonzi
Sau
Avand in vedere ca toate reclamatiile mele catre ASA nu au rezolvat problema, pot da in judecata ASA?
Inteleg ca nu mai au voie sa-i omoare, desi nu sunt si de acord cu asta, dar ar fi trebuit sa faca adaposturi sau sa gaseasca o alta solutie, nu?
Unde ma pot adresa cu o reclamatie impotriva ASA? Am incercat sa aflu raspunsul asta pe site-ul Primariei Municipiului Bucuresti ....dar nu au postat intrebarea. ce surpriza? :(

Se ofera cineva sa ma reprezinte?

PS. nu pun intrebarile astea aiurea doamna AVLIL, pur si simplu sunt cu nervii la pamant. daca aud un latrat de caine ma isteriz instant....si credeti-ma, candva am fost un om normal, candva hraneam cainii vagabonzi, candva dormeam, candva puteam sa ma plimb linistita pe strada.

probabil asa era si domnul care a pus acele multe intrebari despre legitima aparare in fatza potailor strazii

pentru dansul am acest mesaj:
domnule, eu daca nu reusesc sa gasesc o solutie legala pentru aceasta problema....intr-o criza de nervi probabil ca ii voi ucide si daca ma da cineva in judecata sau ma aresteaza....voi declara ca mi-am pierdut mintile ....din cauza privarii de somn. Ar merge aceasta aparare doamnelor si domnilor avocati?

multumesc
tresor, utilizator
Topicul mi se pare interesant, mai ales ca trec printr-o situatie similara. Dupa orele 22, cartierul in care locuiesc e imposibil de strabatut datorita unor haite agresive. Pentru ca sufar de varice nu-mi permit sa fiu muscat, muscatura fiind potential letala. Povestea cu datul in judecata al statului e subtire, mai ales ca persoanele decedate nu pot actiona pe nimeni in judecata. Practic nici nu cred ca le mai intereseaza aspectul...

Una din metodele putin uzitate si cunoscute pentru a te apara de un animal care ataca este de a simula la randul tau un atac, in cazul unei haite de a porni frontal spre ei, preferabil avand directie spre seful haitei. Pare greu de imaginat, dar orice animal, indiferent de gabarit si ferocitate, se va da inapoi de la un atac, cel putin pana se dumireste cum sta treaba. Fuga e o solutie nerecomandata, pentru ca ii va stimula instinctul de vanator.

Cum vede insa legea aceste cazuri? Ce se intampla daca unul din vecini cheama politia si cineva este prins aruncand cu pietre intr-o haita de caini si, fara sa-si dea seama, raneste grav un exemplar? Functioneaza legitima aparare, poate demonstra acea persoana ca a fost atacata si s-a temut pentru viata sa?
Eu sunt un om caruia ii e frica de caini. Stiu ca nu s-a vazut din interventiile anterioare, dar atunci nu vorbeam despre oameni atacati de caini ci despre folosirea lor ca tinta de tir.

Eu ii compatimesc pe acesti caini si-i urasc pe toti acei oameni care pot sa faca si nu fac nimic...
Se cheltuie 2,5 mil euro anual in Bucuresti pe tratamente antirabice... sume care sunt de ajuns pentru a tine fenomenul sub control si a-l elimina de pe strazi.

Repet: nu e nicio problema ca cineva raneste un caine incercand sa se apere. Nicio instanta nu-l va condamna pentru ceva.
Chestia cu metoda asta e... so-so. E buna, e printre cele mai bune, dar e ciudata. Imi amintesc acum vreo 2 ani cand ma asezasem in genunchi si latram de zor la vreo 4 exemplare... :rofl: Vreo 6 oameni, la cam 2-300 de metri, se uitau socati. Probabil ca ma credeau... nu tocmai in toate facultatile mintale.

Daca faci asta si ti-e frica totusi... cainele va simti "mirosul fricii" si va intelege ca, daca e teritoriul lui si ti-e frica, te poate elimina. Asa incat, important e sa nu fii pe teritoriul lui si... sa auda!

Bune mai sunt si acele fluiere, insa multi caini vagabonzi au defectiuni de auz... si atunci si cu atacul ai probleme! Daca din gesturile tale el intelege ca esti disperat si nu vede ca esti vanator, te-ai dus!

In plus, eu am marele noroc sa intalnesc, de regula, 4 caini. Nu 5, nu 10, nu 2. Patru. Daca iti e frica, ratiunea e diminuata, adrenalina gasindu-si alt scop; si-atunci, stai sa evaluezi care e seful... ;) Apoi, trebuie sa fie caini normali, nu cu probleme, ceea ce nu e prea probabil caci majoritatea sunt bolnavi, si nu poti sti ca daca le ataci seful nu sar in aparare. :O

E dificil... Oricum, nu statul roman trebuie dat in judecata, ci autoritatile locale.