avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general La ce pret pot instraina un bun?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

La ce pret pot instraina un bun?

Am o societate si vreau sa vand un bun (mijloc fix), in particular un autoturism, acesta a fost deja amortizat 50%. Societatea nu-si mai permite sa-l intretina, nu-i mai este de folosinta, dar nici nu gasim cumparatori la "pretul pietei".
Am gasit un cumparator cu care am negociat un pret sub cel afisat pe site-urile de profil (ex: autovit.ro).

Exista vreo reglementare legala care imi interzice sa vand un bun sub valoarea ramasa de amortizat in contabilitatea societatii?

Multumesc,
Mihaela
Cel mai recent răspuns: ContSters123067 , utilizator 18:16, 11 Octombrie 2010
Puteti vinde la orice pret, dar se recomanda sa folositi totusi un pret rezonabil.
In caz de faliment / insolventa este posibil ca vanzarea sa fie anulata daca se suspecteaza ca s-a prejudiciat firma.
sunt bune la dosar o hotarare aga de vanzare mijloc fix si o expertiza evaluare autoturism.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare mijloc fix mandrax mandrax Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: O societate vrea sa vanda o masina (mijloc fix amortizat complet) unei persoane fizice. Intrebarile ... (vezi toată discuția)
Vazare bunuri firma anche anche Un srl se afla intr-o situatie financiara dificila. Administratorul doreste sa vanda din mijloacele fixe, autoturisme, un motistivuitor, ...in ce conditii o ... (vezi toată discuția)
Vanzare mijloc fix manolacheflorentina manolacheflorentina buna ziua, va rog frumos sa ma ajutati in legatura cu vanzarea unui mijloc fix neamortizat integral, daca la vanzare trebuie sa vina un evaluator sa-l ... (vezi toată discuția)