Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general La ce pret pot instraina un bun?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

La ce pret pot instraina un bun?

Am o societate si vreau sa vand un bun (mijloc fix), in particular un autoturism, acesta a fost deja amortizat 50%. Societatea nu-si mai permite sa-l intretina, nu-i mai este de folosinta, dar nici nu gasim cumparatori la "pretul pietei".
Am gasit un cumparator cu care am negociat un pret sub cel afisat pe site-urile de profil (ex: autovit.ro).

Exista vreo reglementare legala care imi interzice sa vand un bun sub valoarea ramasa de amortizat in contabilitatea societatii?

Multumesc,
Mihaela
Puteti vinde la orice pret, dar se recomanda sa folositi totusi un pret rezonabil.
In caz de faliment / insolventa este posibil ca vanzarea sa fie anulata daca se suspecteaza ca s-a prejudiciat firma.
sunt bune la dosar o hotarare aga de vanzare mijloc fix si o expertiza evaluare autoturism.