Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident

am avut un accident in care am fost lovita pe trecerea de pietoni de un motociclist. am fracturi la piciorul stang,piramida nazala, 2 coaste rupte ,dijunctie la umarul stang. am cml 35-40 zile. va rog sa imi dati un sfat . vreau sa il dau in judecata deoarece nu ne-am inteles .
legal aveti calitatea de parte vatamata si, cu aceasta ocazie, puteti solicita acoperirea cheltuielilor ocazionate cu acest eveniment nefericit.
Pe baza certificatului medico-legal, in functie de numarul de ingrijiri medicale, puteti sa va prezentati la politie pentru a depune plangere si pentru a se face incadrarea faptei motociclistului. Oricum, forma de vinovatie a motociclistului este culpa in acest caz, asa ca repercusiunile pe latura penala nu vor fi grave. In schumb, pe latura civila, puteti obtine unele despagubiri.