Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Legislatia cu privire la detasarea unui angajat ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Legislatia cu privire la detasarea unui angajat intr-un stat membru al UE

Buna ziua -

Sunt angajat in Romania cu contract de munca pe perioada nedeterminata. Scopul angajarii a fost detasarea la sediul din Franta al firmei pentru a lucra acolo ca si consultant. Detasarea a inceput din prima zi a angajarii.

Initial remuneratia a fost stabilita ca fiind compusa dintr-un salariu net pe cartea de munca in Romania + o diurna zilnica + o suma fixa pentru chirie + decontarea cheltuielilor de intretinere+ decontarea transportului in interes de serviciu.

Acum, mi s-a spus ca datorita noilor modificari legislative, salariul impozabil din Romania trebuie sa fie la nivelul salariului minim pe economie din Franta. In consecinta, firma a decis marirea salariului in RON pe cartea de munca si scaderea proportionala a diurnei calendaristice platite in EUR.

Am cautat informatii cu privire la aceasta legislatie dar in ce priveste remuneratia nu am gasit nici o precizare.

As avea urmatoarele intrebari:
- Care sunt noile reglementari cu privire la salariu si diurna pentru un salariat detasat in intr-un stat membru UE (Franta)?
- Exista o limita inferioara pentru salariul brut in acest caz?
- Diurna este stabilita ca 50% din salariul de baza zilnic, sau exista un prag minim pentru diurna?
- Cum se calculeaza salariul de baza zilnic?
- Cu privire la decontarea chiriei aceasta se poate face in limita unei sume stabilita de firma? Sau cum se stabileste un prag maxim de decontare?
- De asemenea cheltuielile de intretinere se deconteaza in limita unei anumite sume? In cazul in care aceasta limita nu a fost precizata in contract/informarea de detasare cum se stabileste aceasta?

Va multumesc anticipat!
- Care sunt noile reglementari cu privire la salariu si diurna pentru un salariat detasat in intr-un stat membru UE (Franta)?
- Exista o limita inferioara pentru salariul brut in acest caz?
Trebuie sa fi platit la acelasi nivel cu un angajat francez, deci sal minim pe economie din Franta.
Diurna deductibila pentru societati comerciale, Franta este ~65EUR; Nu exista limita superioara, dar ce depaseste este nedeductibil fiscal pt firma.

- Diurna este stabilita ca 50% din salariul de baza zilnic, sau exista un prag minim pentru diurna?
Ca si prag minim cred ca poate fi considerat pragul pentru bugetari, adica 35EUR - 35*0.25; iar in cazul in care delegarea depaseste 30 zile se plateste 50% din sal de baza zilic.

- Cum se calculeaza salariul de baza zilnic?
Modul de calcul nu este prevazut nicaieri in lege dar presupun ca se calc cam asa: salariul de incadrare / nr zile lucratoare din luna.

- Cu privire la decontarea chiriei aceasta se poate face in limita unei sume stabilita de firma? Sau cum se stabileste un prag maxim de decontare?
Firma stabileste pragul maxim, poate fi chiar negociat cu angajatul.

- De asemenea cheltuielile de intretinere se deconteaza in limita unei anumite sume? In cazul in care aceasta limita nu a fost precizata in contract/informarea de detasare cum se stabileste aceasta?
Astea sunt beneficii in plus acordate de angajator, negociat sau nu cu angajatul. Nu cred ca astea sunt declarate pe firma.
Va multumesc pentru raspuns.

As vrea sa va mai intreb cum se face calculul salariului in RON fata de salariul minim francez. Se ia in considerare salariul brut/net, lunar/orar minim pe economie in Franta?
Legea nu prevede un etalon exact, te poti raporta la mai multe, salariul minim pe economie, salariul minim din unitatea unde desfasori activitatea, etc. Insa in orice caz nu poti fi platit sub salariul minim brut (/net - depinde si de nivelul taxelor din tara respectiva) din Franta. De obicei acest etalon este lunar.

Art. 47. - Persoanele detaşate îşi menţin toate drepturile pe care le-au avut la data detaşării, cu excepţia celor privind igiena şi protecţia muncii, chiar dacă la locul de muncă unde sunt detaşate acestea nu se mai regăsesc. Dacă la locurile de detaşare, drepturile echivalente au niveluri mai mari sau se acordă şi alte drepturi, persoanele detaşate beneficiază de acestea, inclusiv de toate drepturile privind protecţia şi igiena muncii, corespunzătoare noului loc de muncă.
CCMUN
Va multumesc foarte mult. Precizarea cu privire la drepturi nu o observasem, si mi se pare foarte utila. Aceasta se poate referi la zile de concediu, zile de recuperare (in Franta cei care lucreaza 40 de ore pe sapt beneficiaza de zile in plus platite pe langa concediu) ? La ce alte drepturi s-ar mai putea referi articolul?

Va multumesc inca o data!