Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... contestatie proces verbal pentru anulare amenda
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

contestatie proces verbal pentru anulare amenda

Buna ziua,
In urma unui accident de masina politia a sanctionat unul dintre soferi considerandu-l vinovat.
Soferul vinovat a obtinut anularea PV in instanta dar IPJ Bacau a facut recurs .
Instanta de recurs a amanat pentru urmatorul termen si a solicitat introducerea in cauza a societatilor de asigurare a celor doi soferi implicati in accident.
De mentionat ca masina avariata a fost reparata, cheltuiala suportata de societatea de asigurari a soferului responsabil, deci in acest moment nu sunt solicitari de ordin material.
Daca se poate, va rog sa-mi precizati temeiul juridic al introducerii societatilor de asigurare a celor doi soferi de catre instanta de recurs, tinand cont ca instanta de fond nu a facut acest lucru ?
Multumesc.
Multumesc
Si care este rezultatul aplicarii acestui art.119 din OUG 195/2002 ?
O varianta ar fi ca in momentul in care instanta de recurs solutioneaza cazul, societatile de asigurari, care sunt citate, vor lua la cunostiinta despre respectiva hotarare, necesara exercitării unei actiuni in regres, ulterior.
popescu marcela, utilizator