Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... martor - mandat de aducere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

martor - mandat de aducere

buna ziua,
Am fost martor la un accident rutier.Am fost citata ca martor in proces si m-am prezentat de 2 ori dar nu am fost audiat pentru ca nu au fost prezenti avocatii celor doua parti. La a treia citatie nu m-am prezentat .Acum au venit de la politie cu mandat de aducere ,m-au pus sa semnez de luare la cunostinta dar nu vor sa ma insoteasca. Am uitat sa spun ca procesul este in alt judet si mie imi convine sa ma duca ei deoarece nu-mi deconteza nimeni cheltuielile cu drumul. Erau sau nu obligati sa ma duca daca este mandat de aducere? Sau sunt mai multe feluri de "mandat de aducere"? Daca nu ma duc cine primeste amenda : eu sau politistul care nu vrea sa ma insoteasca?
Multumesc
Cereti decontarea cheltuielilor privind deplasarea dumneavoastra, ocazionata de acest proces.

Aveti posibilitatea sa va adresati cu cerere instantei care judeca pricina si sa aratati ca nu aveti posibilitati materiale sa suportati platile necesare deplasarii si sa solicitati sa fiti audiat la instanta de domiciliu,prin comisie rogatorie.
Radu Gabrian, Mediator