avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia anticipata partiala

Buna ziua!
Ma numesc Ionescu Ioana sunt nascuta in 1958 luna februarie, am o vechime in munca de 30 ani si 2 luni din care 18 ani si 3 luni in conditii deosebite (grupa II munca)
Dupa legea actuala pot acum sa beneficiez de pensie anticipata partiala.
Daca nu atunci cand?
Multumesc mult!:)
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 03:46, 13 Octombrie 2010
1. Conform Legii 118/2010 pensiile anticipate si cele anticipate partiale au fost sistate pana la 31.12.2010.
2. Noua lege a pensiilor a fost retrimisa in Parlament pentru modificari. Sa asteptam sa fie promulgata noua lege si apoi reveniti.
Potrivit Legii nr. 19/2000:
-pensie anticipata partiala la varsta de 55 de ani;
-pensie pentru limita de varsta la 56 de ani

Potrivit legii privind sistemul unitar de pensii publice, care urmeaza sa se modifice:
-pensie anticipata partiala la varsta de 56 de ani si 6 luni;
-pensie pentru limita de varsta la 57 de ani si 6 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am 52 ani, 30 ani stagiu de cotizare, pot beneficia de pensie anticipata la varsta asta? adina52 adina52 buna, am 52 ani, am cotizat pt.30 ani in sistemul public de pensii si vroiam sa stiu daca pot iesi la pensie anticipata sau anticipata partiala. va multumesc ... (vezi toată discuția)
Despre pensionare STAICU  AGAFIA STAICU AGAFIA Buna seara.Sunt nascuta in 1955 aug. si lucrez in invatamant.Intrebarea mea este:cand pot iesi la pensie (la limita de varsta,anticipat sau anticipat partial ... (vezi toată discuția)
Cand ma pot pensiona MISAMIHAI MISAMIHAI Buna ziua,ma numesc Olteanu Lenuta ,sunt nascuta pe data de 27 oct 1958,am 32 de ani de munca cotizati din care 9 ani grupa 1 si 6 luni grupa 2.As dori sa stiu ... (vezi toată discuția)