Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia anticipata partiala

Buna ziua!
Ma numesc Ionescu Ioana sunt nascuta in 1958 luna februarie, am o vechime in munca de 30 ani si 2 luni din care 18 ani si 3 luni in conditii deosebite (grupa II munca)
Dupa legea actuala pot acum sa beneficiez de pensie anticipata partiala.
Daca nu atunci cand?
Multumesc mult!:)
1. Conform Legii 118/2010 pensiile anticipate si cele anticipate partiale au fost sistate pana la 31.12.2010.
2. Noua lege a pensiilor a fost retrimisa in Parlament pentru modificari. Sa asteptam sa fie promulgata noua lege si apoi reveniti.
Potrivit Legii nr. 19/2000:
-pensie anticipata partiala la varsta de 55 de ani;
-pensie pentru limita de varsta la 56 de ani

Potrivit legii privind sistemul unitar de pensii publice, care urmeaza sa se modifice:
-pensie anticipata partiala la varsta de 56 de ani si 6 luni;
-pensie pentru limita de varsta la 57 de ani si 6 luni.