Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... atacare hotarare definitiva si irevocabila
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

atacare hotarare definitiva si irevocabila

dupa castigarea minorului in judecatorie si in tribunal l-am pierdut la recurs la curtea de apel craiova dupa o discutie de 5min.am cerut respingerea recursului k fiind nefondat,a ramas in pronuntare si s-au modificat hotararile anterioare fiindui incredintat minorul sotului
nu puteti face nimic impotriva unei hotarari irevocabile.
dupa un timp, dupa ce se mai schimba situatia, puteti cere reancredintarea minorului.
care au fost motivele pt care copilul i-a fost incredintat sotului si din ce motive nu v-a fost dvs incredintat???
desi hot este def si irevocabila , nu are autoritate de lucru judecat si puteti introduce peste cateva luni o actiune pentru reincredintare minor, facand dovada ca s-au schimbat temeiurile care au stat la baza incredintarii initiale catre sotul d-voastra; in functie de motivele care au condus instanta la admiterea recursului, va orientati in formularea noii cereri; pasrati o legatura f. stransa cu copilul si cu cei care il educa- gradinita, scoala...
avocat Cristina Popescu
ce pacat! incercati sa vedeti daca puteti face revizuire sau contestatie in anulare.si apoi ar urma CEDO.