avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1010 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... APEL LA RECURS INCREDINTARE MINOR
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

APEL LA RECURS INCREDINTARE MINOR

va rog imi poate spune cineva in cazul in care minorul in varsta de 6 ani a fost incredintat tatalui in fond si apel iar in recurs mamei in cat timp poate face tatal apel la recus si ce inseamna si cat dureaza acest nou proces ce anume poate aduce tatal impotriva mea si cate sanse are sa mi ia copilul din nou si cand devine hotararea definitiva si irevocabila in privinta incredintarii minorului va multumesc;)::stunned:
Cel mai recent răspuns: MYRA CIMPEAN , Avocat 08:07, 2 Aprilie 2009
Hotararea judecatoreasca pronuntata in recurs este irevocabila.
Impotriva unei hotarari pronuntate in recurs nu se poate promova calea de atac a apelului.

Pentru motivele strict si limitativ prevazute in art. 317, art. 318 si art. 322 Cod procedura civila tatal poate formula contestatie in anulare sau revizuire, rareori admise de catre instante.
alinutza290 a scris:

va rog imi poate spune cineva in cazul in care minorul in varsta de 6 ani a fost incredintat tatalui in fond si apel iar in recurs mamei in cat timp poate face tatal apel la recus si ce inseamna si cat dureaza acest nou proces ce anume poate aduce tatal impotriva mea si cate sanse are sa mi ia copilul din nou si cand devine hotararea definitiva si irevocabila in privinta incredintarii minorului va multumesc;)::stunned:


nu se poate face apel la recurs in schimb,peste un timp, tatal poate promova o noua actiune de reincredintare a minorului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutatima sa inteleg sandu milica sandu milica buna ziua ajutatima sa inteleg cu hotararea judecatoreasca nu mio da judecatorul hotararea definitiva si irevocabila sau trebuie sa o ceara avocatul meu in ... (vezi toată discuția)
Tranzactie prost incheiata pauleo pauleo Buna ziua, Am chemat in judecata pe tatal celor 2 minori ai nostri (nu am fost casatoriti) pt. incredintare minori, pensie si chelt. de judec. Tatal parat a ... (vezi toată discuția)
Cand ramane definitiva o hj? Irina S. Irina S. Cand [b]ramane[/b] definitiva o HJ pentru a se putea investi cu formula executorie? (vezi toată discuția)