Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... APEL LA RECURS INCREDINTARE MINOR
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

APEL LA RECURS INCREDINTARE MINOR

va rog imi poate spune cineva in cazul in care minorul in varsta de 6 ani a fost incredintat tatalui in fond si apel iar in recurs mamei in cat timp poate face tatal apel la recus si ce inseamna si cat dureaza acest nou proces ce anume poate aduce tatal impotriva mea si cate sanse are sa mi ia copilul din nou si cand devine hotararea definitiva si irevocabila in privinta incredintarii minorului va multumesc;)::stunned:
Hotararea judecatoreasca pronuntata in recurs este irevocabila.
Impotriva unei hotarari pronuntate in recurs nu se poate promova calea de atac a apelului.

Pentru motivele strict si limitativ prevazute in art. 317, art. 318 si art. 322 Cod procedura civila tatal poate formula contestatie in anulare sau revizuire, rareori admise de catre instante.
alinutza290 a scris:

va rog imi poate spune cineva in cazul in care minorul in varsta de 6 ani a fost incredintat tatalui in fond si apel iar in recurs mamei in cat timp poate face tatal apel la recus si ce inseamna si cat dureaza acest nou proces ce anume poate aduce tatal impotriva mea si cate sanse are sa mi ia copilul din nou si cand devine hotararea definitiva si irevocabila in privinta incredintarii minorului va multumesc;)::stunned:

nu se poate face apel la recurs in schimb,peste un timp, tatal poate promova o noua actiune de reincredintare a minorului.