Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... perioada de proba de 90 de zile
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

perioada de proba de 90 de zile

Am primit o oferta de loc de munca mai buna fata de locul actual, insa va necesita ca eu sa invat anumite lucruri noi si sa tin eu contabilitatea de lichidare a mai multor firme. De la locul actual imi voi da demisia. Ce imi da de gandit este faptul ca la noul loc de munca ma vor angaja ca si economist si imi vor trece in contract 90 de zile de proba, ca sa vada cum ma descurc. Daca nu vor fi multumiti se termina colaborarea dupa 90 de zile.
Eu ma gandesc la ce e mai rau, si ma intreb daca cumva se va termina colaborarea dupa exact cele 90 de zile de proba, eu daca nu imi gasesc alt loc de munca, voi putea beneficia de somaj?
Va multumesc!
Nu veti beneficia de somaj , in conditiile date .
deacroxana a scris:

Am primit o oferta de loc de munca mai buna fata de locul actual, insa va necesita ca eu sa invat anumite lucruri noi si sa tin eu contabilitatea de lichidare a mai multor firme. De la locul actual imi voi da demisia. Ce imi da de gandit este faptul ca la noul loc de munca ma vor angaja ca si economist si imi vor trece in contract 90 de zile de proba, ca sa vada cum ma descurc. Daca nu vor fi multumiti se termina colaborarea dupa 90 de zile.
Eu ma gandesc la ce e mai rau, si ma intreb daca cumva se va termina colaborarea dupa exact cele 90 de zile de proba, eu daca nu imi gasesc alt loc de munca, voi putea beneficia de somaj?
Va multumesc!

Dupa trecerea celor 90 de zile, in cazul in care " chipurile" nu sunt multumiti, atunci contractul dvs. va inceta conf art. 61 d) din Codul Muncii si veti putea beneficia de indemnizatie de somaj DACA si numai DACA in ultimele 24 de luni aveti 12 luni lucrate (cotizate la fondul de somaj).
Din cate stiu functia de economist este functie de executie nicidecum de conducere, asa ca o perioada de 3 luni de proba este ilegala :(...

Lege nr. 53/2003 - CODUL MUNCII

ART. 31
(1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la incheierea contractului individual de munca se poate stabili o perioada de proba de cel mult 30 de zile calendaristice pentru functiile de executie:hammer: si de cel mult 90 de zile calendaristice pentru functiile de conducere.
Prin motive neimputabile, in sensul art. 17 alin. (1) din Legea nr. 76/2002 cu modificarile si completarile ulterioare, se intelege:
a) incetarea raportului de munca in temeiul art. 56 lit. b), e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare;
b) incetarea raportului de munca la initiativa angajatorului, prin notificare scrisa, in temeiul art. 31 alin. 4 ind.1 din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare;

Art. 31 alin. 4 ind.1 C.mun. dispune ca : Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta numai printr-o notificare scrisă, la iniţiativa oricăreia dintre părţi.