Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Procedura in instanta proces penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Procedura in instanta proces penal

Pentru un proces cu cate zile inainte de termenul de judecata se trimite citatie pentru prezentare in instanta?
Cu stima

Daca nu ati primit citatie pana la aceasta data,la termenul din 14.10 instanta urmeaza sa constate procedura de citare neindeplinita,sa dispuna amanarea si sa acorde termen ,pe care sa il aduca la cunostiinta tuturor partilor
Daca dvs,ati mers la registratura instantei si ati depus plangerea,vi s-a acordat termen in cunostinta,deci nu mai trebuie sa fiti citata.
Daca ati trimis plangerea prin posta trebuie sa fiti citata,iar citatia trebuie sa va fie inmanata.
Plangerea a fost trimisa prin posta. Eu am aflat termenul prin sistemul ecris. De altfel, am telefonat saptamana trecuta la arhiva si am cerut informatii daca termenul e valabil pentru ca nu am fost citata.Se va face citarea partilor dupa primul termen?
Cu stima
Pentru ca instanta sa dispuna judecarea,trebuie sa fie legal indeplinita procedura de citare ,care se probeaza cu dovada de primire de catre parti
In situatia mentionata,in care nu ati fost lcitata,instanta urmeaza sa ia act si sa consemneze in incheierea de sedinta procedura de citare neindeplinita,sens in care ,va dispune amanraaea cauzei , acordare de termen cu aplicarea si respectarea procedurii legale de citare a partilor
In aceasta situatie trebuie sa fiti citata in mod legal.
Orice lipsa de procedura atrage amanarea cauzei si repetarea in mod legal a procedurii de citare.
Prezenta dvs.in instanta,la termen,ar acoperi aceasta procedura,daca partea adversa s-ar prezenta sau ar fi legal citata.