avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... 6 luni cu suspendare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

6 luni cu suspendare

Buna ziua

Am avut un accident rutier anul trecut in decembrie , mi s-a deschis dosar penal de catre politie si trimis in instanta deoarce vatamatul a avut 11 zile de concediu medical.Mentinonez ca s-a lovit usor la cap si a avut nevoie de 3 copci nimic mai mult.Am intrat in depasire pe linie continua si am intrat in coliziune cu ciclomotorul respectiv.Daca nu ii cadea casca de pe cap nu avea absolut nimica , viteza nu am avut si nici baut nu am fost.S-a dat sentinta 6 luni cu suspendare si anularea permisului de conducere si timp de 2 ani si 6 luni sa nu mai am alt accident.Aici nu prea inteleg ce ii cu 2 ani si 6 luni .Intrebarea daca fac recurs si imi iau alt avocat ii posibil sa primesc mai putin si sa nu mi se anuleze carnetul de conducere.S-au cel mai bine ii sa ma inteleg cu vatamatul.Mi-am luat un avocat la inceput dar se pare ca majoritatea iau doar banii restul nu mai conteaza si judecatoarea s-a schimbat pe la mijlocul anului. Cat timp imi ramane in cazier ca am avut accident ca si vatamare corporala.

Va multumesc
Faceti apel mai intai dupa care recurs in cazul in care nu este favorabila sentinta. solicitati proba cu expertiza a celor inscrise in CML.

Poate fi redusa pedeapsa in apel sau recurs. depinde de cum administrati probatoriul.
Dupa doi ani si sase luni veti fi reabilitat de drept, daca in acest termen de incercare nu mai savarsiti nicio infractiune.
Permisul il veti redobandi in termen de 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii de condamnare.
Astazi am facut apel si mi-am luat alt avocat se pare ca primul mi-a luat doar banii.Sper sa fie bine, sentinta care am primit-o ma pus in rand cu cei infractori si sa imi fie patat cazierul pe 4 ani mi se pare total aiurea. Va multumesc am sa revin cand am sa primesc sentinta de la apel. O zi buna
Ultima modificare: Vineri, 15 Octombrie 2010
gabriel.todea, utilizator
succes in apel.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sanse contopire a doua condamnari cu suspendare concurente wiktor_i wiktor_i Buna ziua! problema pe care o am este urmatoarea: am primit o condamnare cu suspendare de 1an si 6luni pt.inselaciune(imprumut la banca acte false rate ... (vezi toată discuția)
Conducere fara permis pe un drum public si accident neamtualin neamtualin Buna ziua , am si eu o intrebare .. am condus pe un drum public o masina nu am avut permis de conducere si am intrat intr-un copac .. mai era cineva cu ... (vezi toată discuția)
Accident ContSters149013 ContSters149013 am avut accident de masina cu mort,m-am judecat si mi-a dat cu suspendare 1 an,am facut apel la decizie,ce vream sa stiu ,mi-au patat cazierul,vreau cazier ... (vezi toată discuția)