Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate De ce \"asa trebuie\" ?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

De ce "asa trebuie" ?

Buna -ziua!
Apelez cu incredere la acest forum,sper ca si de aceasta data cineva sa fie in masura sa ma lamureasca.
In 2006,sperand la mai bine,m-am inscris la facultate.De admitere nu m-am temut, atat de mult timp nu pierdeam (studii 3 ani) si o diploma nu strica.
Am ajuns in anul III,licenta se apropia,examenele se aglomerau,totul era dificil.
Intr-un final,am ratat anul,licenta si diploma.#-o
A urmat an de gratie,cei de la facultate m-au linistit,asta e solutia.Piaza rea si aceeasi profesori care m-au incurcat anterior,iar.S-a dus si anul de gratie,ratat.Pentru 2 examene, aceeasi profesori!
De bani nu mai zic,fiecare an platit,carti cumparate,restante platite..suta de milioane.:((
Anul asta,a doua reinmatriculare,an III.Deja m-am obisnuit!
Nu am facut o criza de nervi,se putea si mai rau,ma consolam.Dar vedeti dumneavoastra,mai rau decat a venit nu se putea.In loc de 2 examene,m-am trezit cu 6.Motivul?Ca studentii de anul asta au si alte materii,niste aberatii!Poate ca asa este,dar eu am dat niste examene destul de grele,acelea nu conteaza?
Nu-mi lipseau decat vreo 10-11 puncte si ma astepta licenta.Era simplu,un examen in semestrul I,al doilea in semestrul II.
Este normal sa se intample asa?Unele examene mi-au fost echivalate,altele au aparut din senin,nu le-am mai vazut pana acum.La secretariat totul e mister,trebuie sa intrebi de zece ori pentru ceva si raspunsul se incadreaza mereu in tiparul "pentru ca asa trebuie".Vreau sa stiu de ce?
Lamuriti-ma,vreau sa stiu pe ce dau banii.Imi pare foarte rau ca m-am bagat in asa ceva,mai ales atunci cand nu se tine cont de nimic,totul este subiectiv in Romania.
Va multumesc!

Ceea ce spui este de dosarele X.... unde este facultatea? Si ...iarta-ma ca intreb...ti-ai facut un hobby in a te reinmatricula...si reinmatricula..si....? Ca asa suna....si licenta ratata impreuna cu celelalte cum de ti-au iesit asa de bine? Cu repetir?

E dubios...daca facultatea e in Bucuresti....ciudat....
daca d-voastra acum aveti calitatea de student in anul III, nu conteaza din ce motiv, nu credeti ca trebuie sa studiati si sa dati examene la aceleasi materii cu toti ceilalti colegi din anul III de studii? daca anul acesta universitar s-au mai introdus materii iar d-voastra sunteti acum student anul III, nu anul trecut, nu acum doi ani, nu trebuie sa urmati aceeasi programa scolara? se poate modifica si modalitatea de desfasurare a licentei, nu , iar d-voastra veti respecta programa si examinarea din momentul in care veti da licenta, nu asa cum era acum doi ani, am dreptate ?
Da,sunteti obiectiva si va multumesc! Dar nefiind vorba despre dumneavoastra totul pare mai simplu.De exemplu,restantele mele erau 2,anul III.Acum apare ca am o restanta in anul II.Si cei din anul II nu mai sunt colegii mei,doar reinmatricularea s-a facut in an III,anul II era inchis.Este corect din punctul dumneavoastra?
ContSters160631, utilizator
Maye-Maya,trebuie sa-ti spun ca sunt un om corect si am platit taxe ca orice student .M-am dus la ore(seminarii,laboratoare),am cumparat carti(nu am piratat,xeroxat) si nu am jignit pe nimeni.Daca ma intrebi ce parere am,poate tu ai alta,nu meritam sa pierd anul de gratie.Aveam 2 examene,la care m-am prezentat.Si sa nu crezi cumva ca cineva ma sustine financiar si m-am dus fara frica la examene.Nu,am citit suficient,eu mi-as fi acordat nota de trecere.
Nu tine de filme ceea ce zic,am cerut doar un sfat,o lamurire,poate mai exista persoane care sunt in aceeasi situatie si vor sa primeasca un raspuns.Si raspunsul ar trebui sa vina de la alti oameni.
ContSters160631, utilizator
avocat Cristina Popescu a scris:

daca d-voastra acum aveti calitatea de student in anul III, nu conteaza din ce motiv, nu credeti ca trebuie sa studiati si sa dati examene la aceleasi materii cu toti ceilalti colegi din anul III de studii? daca anul acesta universitar s-au mai introdus materii iar d-voastra sunteti acum student anul III, nu anul trecut, nu acum doi ani, nu trebuie sa urmati aceeasi programa scolara? se poate modifica si modalitatea de desfasurare a licentei, nu , iar d-voastra veti respecta programa si examinarea din momentul in care veti da licenta, nu asa cum era acum doi ani, am dreptate ?

Raspunsul dumneavoastra este important pentru mine,poate mai imi acordati cateva minute.
Asadar,este normal sa imi apara un examen in anul II,anul fiind promovat 100%?
Va multumesc !