Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... O MAMA DISPERATA
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

O MAMA DISPERATA

fiica mea locuieste in italia cu un cetatean italian nu sint casatoriti fara forme legale.In prezent a nascut o fetita are doar o luna acesta trecind fetita pe numele lui facindu-i un fel de card tip buletin pe care scrie ; numele fetitei [NUMELE LUI CETATEAN ITALIAN] un codice fiscal si rezidenta acesteia.in schimb acesta spunindu-i ficei mele ca copii nascuti in italia din tata italian si mama rominca chiar de este recunoscut de tata nu beneficiaza de certificat de nastere ci doar de acel card pe care numele parintilor nu este trecut.mama nu este luata in spatiu de acesta ci doar locuieste cu acesta aceasta fiind ca o simpla turista caruia el ia facut asigurare de sanatate pentru a putea naste in spital in italia asigurare de 6 luni acesta mintind-o ca o va lua de nevasta cind va termina divortu cind va primi hotarirea judecatoreasca. Daca cineva imi poate spune daca in situatia de fata fiica mea are drept asupra copilului si daca cele relatate de mine e posibil sa fie adevarat si daca din moment ce copilu e trecut la adresa respectiva de ce nu poate fi trecuta si ia ca mama ce creste copilu si de ce numele ei apare doar in spital unde a nascut pe fisa medicala si de ce nu se da certificat de nastere copilului pe care el la trecut pe numele lui.Ma tem ca totui o minciuna iar pentru fiica mea acesta e sfirsitu pentru ca copilu este viata ei si cred ca a crezut tot ce a mintit el,VA ROG INVATATI-MA CE SA FAC SINT O MAMA DISPERATA DIN ROMINIA FARA POSIBILITATI FINANCIARE CARE SE TEME DE URMARILE CE POT APAREA ASUPRA FIICEI SALE
buna ziua,am nascut si eu in italia de recent,baietelul are citeva luni,dar mie mi-au dat certificatul de nastere(eu sunt casatorita cu un c.italian,dar si fiica d-ra are dreptul la cert.de nastere a copilului),unde e scris numele ambilor parinti,certificatul trebuie sa-l ceara la ---ANAGRAFE.un lucru trebuie sa precizez-certif.de nastere nu se elibereaza deodata,ci se da in termen de 1-1,5 luna.nimeni nu-i va lua copilul si nimeni nu o poate alunga din tara,ea este mama copilului plus la aceasta este mama cetateanului italian.de obicei copilul primeste residinta mamei in italia sau in acest caz unde e rezident copilul,acolo trebuie sa resideze si mama,trebuie sa se adreseze la COMUNA din orasul respectiv.dar daca vrea sa se transfere cu copilul in patria ei-e o mare problema(aceeasi problema am si eu la moment),numai prin hotarirea inst.de judecata.NIMENI NU ARE DREPTUL SA-I IA COPILUL,DACA ESTE O MAMA IUBITOARE SI ARE GRIJA DE COPILUL SAU!!!!!! BAFTA