Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... RCA-ul acopera sau nu cheltuielile ulterioare (cu ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

RCA-ul acopera sau nu cheltuielile ulterioare (cu actele) repararii masinii?

mama unui prieten bun a avariat masina altcuiva cu mai bine de trei luni in urma. Firma de asigurari a acoperit toata dauna, mai putin plata facuta cu actele ulterioare-respectiv actele pentru recarosare -RAR, etc, noul certificat de inmatriculare- in valoare de aprox 15-20 mil vechi. Pagubitul l-a sunat pe prietenul meu ca sa ii ceara aceasta suma de bani pentru acte. Intrebarea este daca acesti bani trebuie restituiti sau nu de catre mama prietenului si in ce temei? ar trebui ca acesti bani sa fie acoperiti tot de catre firma de asigurari? in caz contrar pagubitul a spus ca o va da in judecata pe mama acestuia pentru recuperarea banilor. e mai bine sa fie platiti sau sa astepte sa fie data in judecata-insa va trebui sa plateasca si cheltuielile de judecata-daca pierde...
mi-ar prinde bine un sfat de la o persoana avizata in acest domeniu
multumesc
Buna ziua !
Avand in vedere ca asiguratorul nu a acoperit integral paguba produsa( adica inclusiv cheltuielile ocazionate cu incheierea actelor, acte ce trebuiau incheiate tot ca efect al opagubei produse), consider ca sunteti pasibil de repararea acestui prejudiciu in temeiul art. 998 si urm. din codul civil( " cel ce cauzeaza altuia un prejudiciu este obligat al repara" ).
Cu stima !
Multumesc. la raspunderea prev de art 998 si urm. ma gandeam si eu, insa nu am experienta deloc in asigurari si nu vroiam sa gresesc, mai ales cand este vorba de prieteni.
o seara buna