Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general trecerea de la S.C LA INTREP.INDIV...transfer stoc?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

trecerea de la S.C LA INTREP.INDIV...transfer stoc?

1) O S.C care se suspenda pe 3 ani si trece la Intr.indv. cu caen 5630, poate sa transfere stocul de la SC la II ? dar soldul 5311 se poate transfera sau se incepe cu 0?
2) In reg.de incas.si plati se inregistreaza si chitante banca,creditari firma?
rog mult un raspuns .va multumesc.
O societate comerciala nu poate fi schimbata intr-o intreprindere individuala .
Daca este suspendata , nu poate face tranzactii comerciale .Soldul 5311 "ingheata " pana la anularea /incetarea suspendarii .
Pentru contabilitatea II vedeti omef 1040 /2004 contabilitatea in partida simpla , impreuna cu art 48 cod fiscal .