avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general trecerea de la S.C LA INTREP.INDIV...transfer stoc?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

trecerea de la S.C LA INTREP.INDIV...transfer stoc?

1) O S.C care se suspenda pe 3 ani si trece la Intr.indv. cu caen 5630, poate sa transfere stocul de la SC la II ? dar soldul 5311 se poate transfera sau se incepe cu 0?
2) In reg.de incas.si plati se inregistreaza si chitante banca,creditari firma?
rog mult un raspuns .va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 20:16, 13 Octombrie 2010
O societate comerciala nu poate fi schimbata intr-o intreprindere individuala .
Daca este suspendata , nu poate face tranzactii comerciale .Soldul 5311 "ingheata " pana la anularea /incetarea suspendarii .
Pentru contabilitatea II vedeti omef 1040 /2004 contabilitatea in partida simpla , impreuna cu art 48 cod fiscal .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La venitul net spun finantistii... liliigretz liliigretz Din totalul platilor (din reg.de inc.si plati - partida simpla) spun finantistii ca trebuie sa scad stocul de la sfarsitul anului deoarece nu a generat profit ... (vezi toată discuția)
Contabilitate inteprindere individuala TAZZ TAZZ buna ziua am infiintat o ii insa nu inteleg de loc cum o sa ma descurc cu contabilitatea, domeniul de activitate fiin restaurante (FAST FOOD), tot ceea de ... (vezi toată discuția)
Aport la intreprinderea individuala contdana contdana Am citit foarte multe pe forum ,dar tot nelamurita sunt. Am infiintat o II Cu Codul CAEN 4778,pana acum am cheltuit dinm banii proprii 3000ron. Cum ii ... (vezi toată discuția)