Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

As dorii sa stiu daca au aparut noi reglementari in legea ,,divortului de comun acord'',in cazul persoanelor cu cetatenii diferite.Daca ,da,unde as putea sa le gasesc.Multumesc.
Mentionati si intervalul de timp, in ceea ce ma priveste, de exemplu, de cand cunosc procedura divortului prin acordul partilor aceasta nu s a schimbat.
Raspuns incomplet dat de o solicitare incompleta...reformulati va rog
Fiica este romanca,casatorita de 6 ani cu un cetatean italian.Domiciliul este in Italia,dar sunt despartiti in fapt de un an.Casatoria a fost transcrisa in Romania si ar dorii ,fiica ,sa divorteze aici .Poate sa o faca ?Nu au bunuri comune si nici copii.Multumesc!
Se aplica legea locului unde a fost incheiata casatoria, italia in speta.
Va trebui sa divorteze acolo, nu aici.
Chiar si dupa legislatia romana, instanta competenta este cea de la ultimul domiciliu comun al sotilor iar in cazul in care niciunul numai locuieste acolo, instanta de la locul unde are domiciliul paratul.
Odata transcrisa in Romania casatoria , divortul este si de competenta instantelor de judecata romanesti.
Partile unui proces pot recurge la varianta culpei comune , nemotivarea hotararii , insa , presupune acordul lor de vointa.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat