Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Legea aplicabila intr-un partaj de bunuri dobandite in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Legea aplicabila intr-un partaj de bunuri dobandite in timpul casatoriei?

In cazul unei casatorii mixte intre un italian si o romanca (matrimoniu efectuat in Italia), romanca a decis sa faca divortul in Romania datorita faptului ca in Italia poate dura prea mult.
Prima intrebare este daca se poate efectua divortul in Romania dat fiind faptul ca cei doi nu au locuit niciodata in Romania. Precizez faptul ca ea s-a casatorit cu italianul pentru a obtine permisul de sogiorno, cu alte cuvinte nici nu s-a consumat casatoria.
A doua intrebare este ce lege se aplica in eventualitate unui partaj dat fiind faptul ca au avut separare de patrimonii potrivit legii italiane.
Romanca a cumparat in Romania in timpul casatoriei un apartament si a deschis o firma care a mers si merge destul de bine.
In Italia dupa casatorie sotia nu dobandeste numele sotului , prin urmare toate actele efectuate de ea in Romania in timpul casatoriei sunt pe numele ei.
Este obligata in cazul partajului sa imparta potrivit comunitatii de bunuri ??
Multumesc anticipat pentru orice fel de sugestie.
Eu zic ca legea aplicabila este 105/1992 actualizata
1. in ceea ce priveste pronuntarea divortului, instanta competenta este si instanta din ro., daca casatoria s-a transcris in tara si cel putin una dintre parti este cetatean roman. ( judecatoria sect. 1 ) .
2. investiti instanta de judecata doar cu actiunea de divort .
o eventuala actiune de partaj ar fii lipsita de obiect, dat fiind faptul ca, partile au convenit de la bun inceput pt separare de patrimonii.
parerea mea :stunned: