Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Apartament in Romania soti roman si italian separatie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Apartament in Romania soti roman si italian separatie de bunuri patrimoniale

Am cumparat din venitul personal o garsoniera in Romania in 1992 pe numele meu, fiind casatorita in regim de separatie de bunuri patrimoniale cu un cetatean italian. Acum suntem separati legal de circa 12 ani. Am nevoie sa vind aceasta garsoniera pt a ajuta pe fiul meu. Mi se spune ca in Romania nu se tine cont de legea italiana care in cazul meu prevedea regimul de separatie de bunuri intrucit la momentul cumpararii in Romanie era obligatoriu sa se specifice pe actul vinzare si numele sotului chiar daca casa e pe numele meu. Sa deduc ca garsoniera este si a lui si ca nu pot s-o vind?
Se va introduce si in Romania regimul de separatie de bunuri patrimoniale intre soti? Cum pot vinde ?
Multumesc
Regimul comunitatii de bunuri a sotilor potrivit legii romaine cunoaste si exceptii, astfel, chiar in timpul casatoriei oricare dintre soti poate dovedi ca un anumit bun achizitionat in timpul casatoriei este bunul sau propriu. Putei recurge la o actiune in constare in acest sens.
Poate introduce o acţiune în constatare că este bun propriu dar nu i se va admite atâta timp cât bunul a fost cumpărat în timpul căsătoriei şi nu face parte din excepţiile prevăzute în mod expres de lege.:D
Dar poate să introducă o acţiune de partaj (concomitentă/ulterioară acţiunii de divorţ) prin care să dovedească faptul că contribuţia sa la dobândirea acelui bun a fost de 100%, singurul bun comun al soţilor...
În România, regimul de separatie de bunuri patrimoniale intre soti nu este reglementat.
După ce veţi obţine hotărârea de divorţ şi cea de partaj prin care instanţa a atribuit bunul imobil dv. ca urmare a partajului, irevocabile, veţi putea intabula hotărârea de partaj şi apoi veţi fi liberă să vindeţi bunul cui credeţi de cuviinţă.;)
Corina Capotã, Avocat
In cazul in care ati avut domiclilul comun in Italia, legea aplicabila va fi cea italiana, astfel ca la divort se va tine seama de separatia de bunuri din conventia matrimoniala...
Nu prea vad de ce sa fie aplicabila legea italiana... caci vorbim de un imobil si, in ceea ce le priveste, legea aplicabila nu e legea locului?
In materie de stare civila, iar, e legea cetateniei, apoi a domiciliului...

Parerea mea e ca trebuie partaj, iar asta se face restrictiv in timpul casatoriei... iar de divort doamna nu vorbeste cum ca ar vrea...
Si cum divortul dureaza, ca regula, mai mult in Italia... e cam dificil ce vrea doamna, mai usor i-ar fi o vizita a sotului aici sa vanda impreuna.
Anere a scris:

Am cumparat din venitul personal o garsoniera in Romania in 1992 pe numele meu, fiind casatorita in regim de separatie de bunuri patrimoniale cu un cetatean italian. Acum suntem separati legal de circa 12 ani. Am nevoie sa vind aceasta garsoniera pt a ajuta pe fiul meu. Mi se spune ca in Romania nu se tine cont de legea italiana care in cazul meu prevedea regimul de separatie de bunuri intrucit la momentul cumpararii in Romanie era obligatoriu sa se specifice pe actul vinzare si numele sotului chiar daca casa e pe numele meu. Sa deduc ca garsoniera este si a lui si ca nu pot s-o vind?
Se va introduce si in Romania regimul de separatie de bunuri patrimoniale intre soti? Cum pot vinde ?
Multumesc

Daca imobilul este situat pe teritoriul Romaniei sunteti supusa legii romane.
Puteti vinde cu acordul lui daca este bun comun.Deci, va trebuie semnatura lui.
Sau faceti partajul pe cale judecatoreasca sau notariala (daca sotul se prezinta la notar).

avocat Claudiu Lascoschi