Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... perderea rezidentei dupa divort
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

perderea rezidentei dupa divort

buna ziua,
Am divortat de cetatean Italian la Oficiul starii civile . El parasise domiciliul ( casa cumparata de mine inainte de casatorie ) inainte de divort , dar acum doreste sa intre in casa si sa ia ce lucruri doreste si cand doreste . Actiunea de partaj nu a fost inaintata deoarece am aceptat divort amiabil si urma sa facem si partajul amiabil. Casatoria a durat 4 ani , a fost facuta in Italia ( am optat pentru legislatia Italiana la casatorie ) si a existat contract de separarea bunurilor. Politia nu doreste sa intervina atata timp cat are rezidenta in acea casa.
Cum ii pot restriction accesul in casa si ce sanse mai am sa-mi pastrez bunuri din casa. Impreuna am facut imbunatatiri la casa, in regie proprie. M-ar ajuta un numar de telefon de la dumneavostra.
Multumesc,
Intrucat imobilul este achizitionat inaintea casatoriei, acesta constituie un bun propriu, ceea ce inseamna ca proprietarul dispune de bun in mod liber, putand deci interzice accesul oricarei alte persoane.
DIANA POPESCU, Avocat
Trebuie avute in vedere conditiile stipulate in conventia de separatie a bunurilor dobandite in timpul casniciei, in raport de care se poate stabili exact ce bunuri revin fiecaruia dintre soti, precum si modul in care se va realiza lichidarea acestui regim matrimonial.
DIANA POPESCU, Avocat