Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... neplata salariului..
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

neplata salariului..

Ce forme legale de incasare a salariului, are un angajat care a acceptat ca in cim sa i se treaca un salariu mai mic decat cel la care s-a inteles cu angajatorul; angajatorul refuzand sa ii mai plateasca restul de bani pe motive care nu tin de persoana angajatului, ci de a situatiei sale financiare? Are vreo forma de recuperare a sumei reale ?
depinde daca intelegerea a fost un acord verbal sau a avut o forma scrisa.
verbal.... s-a mers pe " intelegere" ca sa nu plateasca angajatorul taxe ridicate la itm
atunci puteti sa dati angajatorul in judecata pt plata restului de salariu neplatit.
minunat... multumesc.
aleszia a scris:

verbal.... s-a mers pe " intelegere" ca sa nu plateasca angajatorul taxe ridicate la itm

Chiar asa de mari sunt taxele la ITM , astfel incat un angajator sa plateasca la negru :-/ .. este de ras aceasta sustinere ... la ITM se plateste un comison de 025% sau 0,75% din fondul de salarii realizat.

Banii platiti la negru sunt greu de dovedit ...:(