Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Criteriile de incadrare a unui imobil intr-o anumita ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Criteriile de incadrare a unui imobil intr-o anumita categorie: foarte bun, bun sau satisfacator

In cadrul unei expertize tehnice judiciare pentru evaluarea unei cladiri supuse iesirii din indiviziune , care sunt criteriile pe baza carora se face incadrarea unei cladiri in una din cele 3 categorii? Cladirea are parter si demisol partial amenajat ( bucatarie, baie, camera si 2 pivnite). Parterul este in stare foarte buna, toate camerele sunt decomandate, cu amenajari simple (sobe de teracota, parchet, tamplarie din lemn in stare buna, baie cu cazan de baie), care trebuie doar modernizate, iar la demisol pe langa faptul ca trebuie modernizat este prezenta si igrasia. Toti peretii sunt intregi, fara fisuri sau crapaturi..
In cadrul unei expertize tehnice judiciare specilitatea constructii, expertul tehnic desemnat in cauza evalueaza constructia avand in vedere legislatia in domeniu in vigoare si valorile de circulatie pe piata imobiliara. In functie de valoarea inaintata de catre expert, instanta urmeaza sa calculeze si sa stabileasca, cuantumul taxei de timbru platibila in speta.
Solicitam criteriile de incadrare a unui imobil intr-o anumita categorie : f. bun, bun sau satisfacator.