Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 18/1991 - vanzare cu adeverinta si proc. verbal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 18/1991 - vanzare cu adeverinta si proc. verbal

Speta este urmatoarea:

In 1995 se vinde de catre autor un teren pe baza adeverintei de reconstituire
si a procesului verbal de punere in posesie. Autorul decedează in 1998. In
2006 se emite titlul, evident pe numele autorului. Mostenitorul autorului nu
ratifica vanzarea facuta de autor. Trece terenul in masa succesorala, si pe baza
certificatului de mostenitor si a titlului intabuleaza terenul pe numele sau si
il instraineaza altui cumparator.
In procesul de anulare a celei de a doua vanzari, intentat de primul cumparator
si ajuns in faza de pronuntare in apel, se respinge apelul primului cumparator
ca nefundat intrucat nu s-a facut dovada dreptului de proprietate al defunctului
la data cand acesta a vandut, el nedetinand in 1995 un titlu in conformitate cu
legile fondului funciar ci doar doua acte premergatoare, iar titlul emis in 2006
nu produce efecte retroactive si mostenitorul nu a confirmat vanzarea ilegala
efectuata de autorul sau.
As vrea sa aflu parerile tuturor celor care vor sa comenteze, si cu atat mai mult
comentariile avizate, documentate si competente. Ma intereseaza cat de
intemeiata legal este decizia, deci care sunt de fapt in mod concret textele de lege
pe care se intemeiaza, ce motive de recurs se pot invoca.

Cu multumiri,
Alina
Buna ziua !
Primul cumparator nu mai are nicio sansa sa recupereze terenul .... trebuia sa-si intabuleze terenul pe numele sau si acum era proprietar ..... asa nu mai poate face nimic .... nu precizati in post daca prima vanzare -cumparare a fost facuta prin act autentic sau nu ...
opinia mea este ca poate fi promovat recurs.
Multumesc adrianmarin!

Am omis sa precizez: prima vanzare-cumparare a fost facuta cu act autentic
trecut in registrul de transcriptiuni, dar neintabulat (dupa intrarea in vigoare
a legii 7/1996). Oricum daca ar fi dorit sa-si intabuleze acest drept, nu ar fi putut
pana la emiterea titlului de proprietate, fiindca pentru intabulare i s-ar fi solicitat
acest titlul.
Aceste precizari schimba cumva comentariul dvs.?
zet_alina, utilizator