Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... la ii este obligatoriu casa de marcat?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

la ii este obligatoriu casa de marcat?

daca sunt studenta si vreau sa-mi fac un ii magazin alimentar, pot deschide cu diplomele ce le detin sau trebuie sa am diploma in alimentatie sau stiu eu ce?este obligatoriu sa am casa de marcat?daca nu sunt in sistem real?
Casa de marcat da, obligatoriu.
ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ Nr. 28 din 25 martie 1999 *** Republicată
privind obligaţia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice
fiscaleART. 1
(1) Operatorii economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum şi
prestări de servicii direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat
electronice fiscale.
ContSters145137, utilizator
diploma de 10 clase sau bac este suficienta.

Casa de marcat este obligatori pentru magazinul alimentar.

Alberto Kurtyan
Puteti infiinta Intreprinderea Individuala doar cu diploma de bacalaureat (cu siguranta aveti aceasta diploma, deoarece ati mentionat ca sunteti studenta).

Persoana care va lucra in magazinul alimentar (d-voastra, sau un angajat) va avea nevoie si de un curs de igiena alimentara, care este relativ ieftin si dureaza putin.

In ce priveste casa de marcat, aceasta e obligatorie in orice activitate comerciala, care se adreseaza (partial, sau in totalitate) persoanelor fizice.