Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... cesionare firma
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

cesionare firma

in dec 2008 am cesionat firma unei pers care acum are probleme legate de ac firma,e srestat si cercetet ,la data cesionarii firma avea datorii numai la stat .ce mi se poate intimpla mie?
eu sunt admistratorul firmei iar in timpul mandatului meu nu am facut fapte de natura penala,furnizori neachitati,credite ,sau altele...in urma unui anunt la ziar am cunoscut viitorul cesionar ...a fost interesat ca firma noastra activeaza intr-un domeniu pe care il interesa,respectiv constructii,productie prefabricate mai exact,..si asa a decurs totul...,cetateanul e italian,acum din presa am aflat ca s-a legitimat cu act fals,parea totul ok cind am intocmit actele de cesionare... nu stiu daca v-am multumit ...pt rsp
Inseamna ca sunteti chemata ca martor pentru a declara cum l-ati cunoscut si cum si de ce ati cesionat.
pai ,e ilegal totusi sa cesionezi partile soc ale unei firme chiar daca are datorii si cesionarul e de acord cu ele,adica a luat la cunostinta de existenta lor...
Daca cel care a preluat firma a cunoscut toate datoriile societatii si le-a asumat, nu vad nimic ilegal. Binenteles cu conditia ca datoriile firmei sa nu fi fost acumulate de catre firma prin comiterea de fapte penale de catre fostii asociati/administratori.
multumesc pr.rasp.si va intreb :cesionaru a declarat in contr.de cesiune ca preia activul si pasivul ,cu toate drepturile si obligatiile si cred ca astfel si-a asumat toate inscrisurile din activ si pasiv nu?