Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare-cumparare cu drept de vanzare dupa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare-cumparare cu drept de vanzare dupa deces

Buna seara,

Am tot cautat pe internet, pe site-urile de profil implicit si aici dar nu am gasit nimic sa imi raspunda la urmatoare intrebare :

Parintii mei vor sa imi lase un apartament (nu cel in care stau , ci alt apartament) prin vanzare cumparare dar vor in acelasi timp sa introduca o clauza prin care eu sa nu pot vinde apartamentul decat dupa decesul lor.
Am tot vazut diferite clauze cum ar fi : intretinere, habitatie viagera, etc dar o parte din acestea ori presupun o intretinere , sau dreptul lor de a se folosi de imobil cat timp sunt in viata, etc, lucruri pe care ei nu le vor. Vor doar o clauza prin care eu sa nu pot vinde apartamentul decat dupa decesul lor.

Eu mai am o sora care poate veni la notar si declara ca renunta la orice viitor drept asupra imobilului cu pricina .

Imi puteti spune va rog daca exista acest tip de clauza sau ceva apropiat care sa nu presupuna nimic altceva?

Multumesc pentru ajutor si astept cu interes raspunsul vostru.
Am inteles partea in care sora mea nu poate renunta la o succesiune nedeschisa, dar daca se realizeaza un contract de vanzare cumparare cu habitatie viagera sora mea mai are vre-un drept asupra imobilului? (din punct de vedere moral nu se pune aceasta problema pentru ca si sorei mele ii va ramane un imobil..).

Legat de ceea ce am propus eu (cu toate ca nu sunt in cunostinta de cauza - vanzare - cumparare cu clauza de habitatie viagere avand specificat doar obligatia mea de nu instraina fara acordul lor) nu inteleg de ce este cotrar legii, instrainarea initiala se faca catre mine prin contract de v-c cu obligatia mea de nu-l instraina decat cu acordul lor , unde este ilegalitate?

Nu vreau sa fiu carcotas doar ca nu am inteles (nu am avut legaturi cu acest domeniu asa ca va rog nu va suparati :) )

Inca o intrebare : aceste clauze speciale sunt standard? sau se pot personaliza in functie de cerinte?

Multumesc
mishu72, utilizator
prin vanzare, dvs platiti un pret, ar fi nefiresc ca vanzatorul sa impuna cumparatorului cand sa vanda acest bun
prin vanzare cu drept de abitatie, nu puteti vinde decat cu acordul lor, pt ca parintii au dreptul de a locui in acel ap. nu vad de ce sa va incurce, ei au dreptul sa locuiasca, nu sunt obligati..
(nu stiu daca s-ar putea face o donatie cu astfel de sarcina)
Am inteles multumesc pentru lamuriri.
Deci aceste clauze sunt standard si nu pot suferi modificari?

O zi placuta
gi_jane2 a scris:

prin vanzare, dvs platiti un pret, ar fi nefiresc ca vanzatorul sa impuna cumparatorului cand sa vanda acest bun
prin vanzare cu drept de abitatie, nu puteti vinde decat cu acordul lor, pt ca parintii au dreptul de a locui in acel ap. nu vad de ce sa va incurce, ei au dreptul sa locuiasca, nu sunt obligati..
(nu stiu daca s-ar putea face o donatie cu astfel de sarcina)

Da aveti dreptate. multumesc pentru lamuriri, acum am inteles.

Aceste clauze sunt standard? sau se pot personaliza dupa nevoi?

Multumesc
atata timp cat unica problema este ca dvs sa nu instrainati apartamentul nu conteaza faptul ca exista cluaza de abitatie viagera in masura in care parintii nu vor sa locuiasca acolo , asta este cadrul legal pe care il puteti folosi ptr interesul dvs.contr.v-anz-cump cu abitatie viagera , acesta fiind garantia dansilor ca nu puteti instraina fara a si da acordul
dansii nu trebuie sa stea in casa, este strict o formalitate in contract.
ca tot va intelegeti asa de bine si si doresc sa va dea acest apartament doar asa il puteti obtine .