Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Este legal ca un minor sa fie botezat in alta religie ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Este legal ca un minor sa fie botezat in alta religie fara acordul/stirea parintilor/tutorelui legal?

Un minor(16 ani) s-a convertit la alta religie fara acordul/stirea parintilor.Misionarii acelei religi au zis ca exista o lege care ii permite acest lucru.Exista astfel de lege?
Multumesc anticipat!
Art. 3:“(2) Religia copilului care a împlinit vârsta de 14 ani nu poate fi schimbată fără consimţământul acestuia; copilul care a împlinit vârsta de 16 ani are dreptul să-şi aleagă singur religia”, am citat din Legea nr. 489/2006 privind libertatea religioasă şi regimul general al cultelor.