Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... conflict intre frati pt propria mama
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

conflict intre frati pt propria mama

Buna ziua,
am si eu o problema si as dori tare mult sa ma ajutati pentru ca am nevoie de niste raspunsuri si nu stiu unde si cum sa ma adresez, din acest motiv am si ajuns la concluzia ca poate d-voastra ma veti putea "lumina" cu niste raspunsuri.
Am sa incep prin a va explica situatia mea.
Acum 7 ani de zile tatal meu a decedat si a ramas in urma lui mama, sora si eu. Acum 4 ani de zile mama mea a fost diagnosticata cu boala Alzheimer si din acel moment vietile noastre s-au schimbat radical. In momentul in care am aflat de aceasta boala intre mine si sora mea a inceput un conflict in ceea ce o priveste pe mama. Noi suntem din Bucuresti, iar mama mea detine 2 apartamente , unul in care locuieste sora mea si unul in care sta mama. Eu, datorita serviciului pe care il am am fost detasat in judetul Vaslui si a trebui sa plec de acasa, mai exact din apartamentul mamei. In momentul in care am plecat sora mea a incetat de a mai avea contact cu mama mea, i-a luat actele respectiv contractul apartamentului, dosarul medical, buletinul si cardul cu tot cu codul pin, card pe care se transfera lunar pensia ei si de care se foloseste doar sora mea. Mama este declarata in acte, in baza unei comisii, ca nu mai este in deplinatatea facultatilor mentale. Eu nu am stiut absolut nimic de ce se intampla pana acum jumatate de an, cand am putut sa vin in Bucuresti sa vad situatia mamei si sa imi rezolv si eu anumite probleme. Ceea ce am gasit a fost greu de inchipuit, mama nu avea mancare, sora mea nu ai dadea nici un ban, buletin nu avea, nu avea o igiena, nici nu stiu cum sa va mai descriu. Am luat legatura cu ea, am avut o discutie in care mi-a spus ca ea se ocupa de plata intretinerii apartamentului si a medicamentelor, in rest nu o priveste. Imi reproseaza constant ca am neglijat-o pe mama dar ea in afara de bani nu a facut nimic. Am gasit la un moment dat o femeie care sa vina pe la mama sa ai dea mancare, pastile si sa stea cu ea (mentionez ca mama statea complet izolata si boala nu este in stadiu avansat) dar m-am izbit de sora mea care mi-a inchis si acesta cale pe care asa cum am putut eu am incercat sa imi ajut mama. Nu pot face absolut nimic pentru ca sora mea se opune vehement, nu imi raspunde la telefon, o caut sa vb si ma ignora total. Mama nu are buletin, bani, nimic si eu raman in 2 spatamani cu buletin expirat pentru ca sora mea nu doreste sa imi dea contractul apartamantului sa ma duc la politie sa imi fac buletin. Acum 2 saptamani am gasit-o pe mama intr-o stare mai mult decat proasta si nu am mai putut vedea decat negru in fata ochilor. M-am dus la sora mea sa o confrunt si m-am izbit de o indiferenta si o nesimtire greu de inchipuit. Nu o intereseaza decat bani mamei si am luat decizia sa o iau pe mama la mine, sa stea cu mine, detasat fiind, eu stau in chirie si permanent sunt trimis la sucursale prin tara pentru fel de fel de verificari . Imi este greu pentru ca as vrea sa ai pot face rost de un insotitor pentru ca, chiar daca e linga mine acum, toata ziua sta singura si nu are cu cine vb pana nu vin eu de la servici. Situatia este foatre delicata, am incercat la un moment dat sa vb cu sora mea sa punem in calcul varianta unu azil dar m-a blamat ca vreau sa imi arunc mama intr-un azil. Ma doare dar era o varianta care era spre binele ei. Nimic din ceea ce vreau sa fac ea nu este de acord. Ai aduce o data pe luna o sticla de lapte si un pachet de biscuiti. Eu i-am trimis bani mamei pe toata perioda plecarii mele, bani de care s-a folosit tot sora mea, fara a se putea justifica pentru ca am intrebat-o de bani, ce a facut cu ei.
In mare cam acesta este problema mea si as dori sa ma lamuriti ce as putea face eu cu situatia mamei astfel incat sa ai fie bine? Cum pot obtine actele, dosarul medical, pensia de la sora mea? Sub nici o forma nu le da. Pot sa iau o decizie fara acordul surorii mele spe binele mamei? Va rog sa ma sfatuiti cum este legal pentru ca m-am gandit ca daca s-a ajuns la aceasta situatie singura rezolvare este de ordin judecatoreasc. Imi este greu pt ca e vb de familia mea dar indiferent de cum suntem noi e mama. Sora mea are un conflict deschis cu mine si nu intelege ca nu este vorba de noi doi ci de ea. Pot sa ma duc la banca si sa cer ,impreuna cu mama, sa suspende cardul si sa ai faca altul nou? Cum e legal de procedat in aceasta situatie, unde sa apelez si ce trebuie sa fac? Pot avea dreptul de a lua decizii in numele mamei fara a-mi da acordul sora mea?Imi pot da sora in judecata pentru neglijenta si folosirea bunurilor numai de ea? eu nu am acces decat in apartamentul unde sta mama, pentru ca in celalalt apartament sta sora mea,nu ma lasa sa intru in el. Mentionez ca mama nu i-a facut nici un act prin care sa ai lase ei drept deplin in aceea locuinta.Eu pot sa o i-au pe mama sa ai am grija fara ca sora mea sa ma dea in judecata ca am luat-o din casa ? Eu locuiesc in Vaslui, am viza de flotant cu un contract pe termen nelimitat si as putea sa ai gasesc un insotitor in acest judet fara a avea probleme juridice cu sora mea? As avea posibilitatea sa ai fac o imputernicire insotitorului sa aiba el grija de mama implicit de bunurile ei materiale fara ca sora mea sa atace aceasta decizie?
Stiu ca sunt foarte multe intrebari dar daca aveti timp si rabdare as dori sa ma ajutati sa rezolv aceasta situatie mai mult decat delicata. In speranta ca voi primi raspunsuri in vederea asigurarii mamei mele unui trai linistit la batranete eu va multumesc anticipat
Cu stima si respect, Radu
buna ziua .
apartamentele in cauza sunt bunurile personale ale mamei dvs. anterior casatoriei cu tatal dvs. ? sau sunt bunuri comune, achizitionate in timpul casatoriei cu tatal dvs. ? in acest caz, intrebarea este daca s-a dezbatut succesiunea dupa tatal dvs.

mama dvs. poate fi pusa sub interdictie judecatoreasca.
iar in ceea ce priveste actele chiar daca sora dvs. si le-a insusit se pot obtin duplicate dupa acestea.
Buna seara,
sunt bunuri achizitionate de catre mama mea care a divortat la un moment dat de tatal meu mai precis in anul 1994(este data sentintei de divort).In urma divortului s-a impartit apartamentul (unde sta acum mama)intre ei doi, iar in anul 1999 mama i-a cumparat tatalui meu partea. Mentionez ca celalalt apartament in care sta acum sora mea a fost achizitionat in anul 1997 parintii mei fiind in acel moment divortati. Deci singura proprietara a bunurilor este mama mea care detine acte care pot dovedi aceste aspecte, respectiv contracte de vanzare -cumparare.
Nu s-a facut nici o succesiune pentru ca bunurile erau pe numele mamei.
Am o intrebare: Ce inseamna aceasta interdictie judecatoreasca si cum o protejeaza?
Va multumesc